МС прие „Пътна карта“ за завършване на АМ „Струма“
![.](/images2/Konstanca/Screenshot-2025-02-12-131058.jpg)
Изпълнението ще се наблюдава от постоянна експертна група, включваща представители на Министерството на регионалното развитие, Агенция „Пътна инфраструктура“, Министерството на околната среда, Министерството на транспорта, Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и Коалиция „Да спасим Кресненското дефиле“.
Групата ще бъде сформирана от вицепремиера и министър на транспорта.
Пътната карта е разработена съвместно от българските власти и Коалицията по препоръка на Бернската конвенция, със съдействието на нейния Секретариат. Постигнато е съгласие за необходимостта от напредък по проекта.
Според графика, през февруари 2025 г. ще бъде обявена обществена поръчка за идеен проект за направлението София – Кулата в участъка Симитли – Кресна извън Кресненското дефиле. Подписването на договор с изпълнител се очаква през юни, а изпълнението ще отнеме най-малко шест месеца.
Индикативният срок за приключване на строителството е юни 2031 г. Завършването на АМ „Струма“ ще спомогне за постигане на целите за ефективното и устойчиво интегриране на националната пътна инфраструктура в европейската, повишаване на кохезията и подобряване на връзките между България и останалите страни-членки на ЕС.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)