Проф. Матанов: Ако направим компромис за РСМ, трябва да признаем, че сме татари
Това мнение изрази пред БНР историкът проф. Христо Матанов във връзка с отношенията ни със съседна Република Северна Македония. Според него „българският премиер е прекалено оптимистичен“.
„Не очаквам сензационно развитие, още повече, че тези, които оказват натиск върху нас, не оказват същия натиск върху управата на Северна Македония. Така се създава усещането, че натискът е неравномерен“, смята той.
„Натискът идва от ЕС и от САЩ, които погрешно са направили геополитическата прогноза, че неприсъединяването на Северна Македония ще засили руското влияние там“, добави проф. Матанов.
„Северна Македония е комплектована с Албания, а Албания е една от най-проамериканските нации“, посочи историкът и припомни, че „влизането на РСМ в НАТО не е предизвикало сътресения с Москва“. Според него тази теза е несъстоятелна и е „някаква инерция, която западният свят прилага спрямо нашия регион“.
Проф. Матанов изтъкна, че българското обществено мнение е категорично за непускане на Македония за преговори за членство в ЕС преди да се изпълни договорът.
Според него КСНС на този етап не е нужен, защото нещата са препотвърдени. По думите му премиерът „иска да се презастрахова, тъй като вероятно е допуснал някакво обещание“.
„Вероятно на американците, той не казва. Външната министърка казва, че има две политики. Той малко е гузен и крие нещо, поради което иска да се препотвърди тази позиция, за да може да има очи пред другите да каже – виждате ли, аз искам, но останалите не искат“, добави историкът.
„България беше една от трите страни, на които врътнаха кранчето на руския газ и има значително основание да се „опъва“ на европейския натиск, който не отчита положението в Северна Македония“, изтъкна той.
„Разминаването на делегациите на България и Северна Македония в Рим за 24 май е стара традиция, същите неща ставаха и по югославско време“, добави историкът.
Моля, подкрепете ни.