Проф. Николай Младенов за ваксинирането: Да се балансира между моркова и тоягата
„Ние две години се убеждаваме колко е ценна ваксината, как трябва да правим кампании и т.н. Резултатът е 26%. Затова трябва сериозно да се седне на масата и да се помисли какви трябва да бъдат мерките, насочени към опазване на физическата цялост на държавата.“, каза още той пред БНР.
Младенов посочи, че новите управляващи следва да предприемат „непопулярни, но премерени и неагресивни мерки“. „Да се балансира между тоягата и моркова. Има групи, които трябва задължително да бъдат вкарани във ваксинирането.“
Според Младенов „отношението на населението към самото заболяване е неправилно разбрано, негативно и на моменти лековато“.
„Никой не си зададе въпроса, че изхождайки от естествения подбор на Чарлз Дарвинq умират най-беззащитните, най-болните и най-неможещите да се защитят. Ние като общество не направихме нищо именно за тази категория хора. В огъня на пандемията изгоряха основно възрастните хора, нашите майки и бащи.“
Медицинската практика не се промени кой знае колко за две години – както от логистична, така и от интелектуална гледна точка, отчита медикът.
„Има някакво смекчаване на удара, но считам, че този удар е повече природен, отколкото човешки и интелектуален. Смекчаването на този удар“, отбеляза проф. Младенов относно тенденцията за спад в броя на случаите на новозаразени с коронавирус.
„Има една популация, които са ваксинирани. Има една популация, които поради своето отношение към ситуацията се разболяват и една част от тях загиват. Има една популация, която се разболява и която преживява. И остава една популация, незнайно колко, която нито се е разболяла, нито се е ваксинирала. От само себе си тази популация ще става все по-малко и по-малко. В един момент ще се окажем две групи – едните ваксинирани, другите преболедували.“
Моля, подкрепете ни.