Проф. Танев започна реформата - оряза природните науки
Падат задължителните часове по история, география, биология, физика и химия в 11 и 12 клас. За сметка на това учениците могат да изберат повече часове по български, математика, чужд език.
Новите учебни планове предвиждат и удължаване на учебната година в първи, четвърти и седми клас. Първокласниците ще учат със седмица повече, четвъртокласниците и седмокласниците - с две.
Ива Асенова преподава биология от 2 години. Според новите учебни планове, предметът й вече няма да е задължителен в 11 и 12 клас.
„Аз не се притеснявам. Ще има конкуренция”, казва тя пред bTV.
Учениците също харесват идеята да могат да си избират какво да учат и какво не.
Новите учебни планове срещат одобрението и на директора на 51 СОУ в София Асен Александров: „Броят на часовете, които ще се изучават от учениците за целия курс остава един и същ, просто има преразпределение - и то преразпределение за сметка на интереса на учениците - тоест те ще учат повече от това, което желаят, а не повече от това, което им е наложено”.
Синдикатите не одобряват промените. Според тях, отпадането на задължителните часове по природни науки може да направи децата по-неграмотни.
Експертите посочват и още подводни камъни - дефицитът на определен вид учители в малките населени места.
„Това че децата ще изберат като задължително избираем предмет или чужд език или информационни технологии, а няма специалисти - неминуемо ще доведе до подмяна на желанията на децата и ще учат това, с което разполага училището”, отбеляза Емилия Мирчева от КТ „Подкрепа”.
Моля, подкрепете ни.