Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
0| 4328 | НОВИНИ

Променя се начинът на изчисляване на инвалидността за ТЕЛК

Променя се начинът на изчисляване на инвалидността за ТЕЛК
Правителството одобри изменение и допълнение на Наредбата за медицинската експертиза. Целта е да се прецизират текстовете при определяне на крайния процент трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане при лицата с повече от едно заболяване, всяко едно, водещо до увреждане.
 

Друг проблем, който се решава с промяната, е липсата на проследимост и прозрачност, а оттам - и на ефективен контрол по отношение на вписаните в експертното решение заболявания. В момента те се представят описателно, без да се вписва кодът за конкретното заболяване съгласно Международната класификация на болестите (МКБ) - 10 ревизия.

 

Целта на промените е постигането на по-пълно съответствие между оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане и обективното здравословно състояние на лицата, при които са налице две или повече увреждания, за всяко от които в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане е посочен отделен процент, и най-малко две от тях са с определен процент трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане - 50% или над 50%.

 

Вписването на МКБ кода на заболяванията и на съпътстващите увреждания ще гарантира значително по-голяма прецизност в работата на ТЕЛК и НЕЛК, уточнява правителствената пресслужба.

 

С цел гарантиране правата на хората с увреждания, попадащи в групата на освидетелствани или преосвидетелствани от ТЕЛК в периода от 3.08.2018 г. до влизането в сила на това постановление, се регламентира тяхното право да подадат заявление-декларация за преосвидетелстване, извън случаите по чл. 56 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, като е определен едномесечен срок от влизането в сила на това постановление.

f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Президентът: Недействителните бюлетини променя вота на избирателя 2| 5292 | Президентът: Недействителните бюлетини променя вота на избирателя Ананиев: Променяме цените на клиничните пътеки от 1 юни 2| 4469 | Ананиев: Променяме цените на клиничните пътеки от 1 юни Спешно променят закона за медиите, не искат нов ”Апартаментгейт” 2| 6191 | Спешно променят закона за медиите, не искат нов ”Апартаментгейт” Променят закона за КПКОНПИ, шефът може да не е юрист 8| 6182 | Променят закона за КПКОНПИ, шефът може да не е юрист

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads