Обрат: Парламентът забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор
До това развитие се стигна след като Борислав Гуцанов от БСП поиска почивка и след призиви на ПП-ДБ и „Възраждане“.
Депутатите записаха в чл. 33 от Закона за съдебната власт: „Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по чл. 33, ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чиито мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението.“
Всички без ДПС-НН подкрепиха този текст, предложен от „Възраждане“. Така той беше приет с 208 гласа „за“ и 29 „против“. А след това при финалното одобряване на новата редакция на целия чл. 33 ЗСВ „за“ бяха и от ДПС-НН.
Т.е. забраната беше одобрена и от ГЕРБ, и от БСП, които не гласуваха за нея в правната комисия вчера и от ДПС-НН, които изрично ѝ се противопоставиха (виж тук).
Пред това бяха отправени призиви депутатите да преразгледат приетото от комисията.
“Необходими са гаранции, че прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор няма да е само еднократен акт, след който Сарафов да продължи да прави това, което прави, че Сарафов няма да продължи да остане да упражнява функциите на главен прокурор. Нашата работа, като народни представители, е да осигурим гаранции, че се провеждат честни процедури, с качествени хора, а не уредени мачове“, каза Лена Бориславова от ПП-ДБ.
Тя заяви, че Борислав Сарафов е част от мрежата на „Осемте джуджета“ и допълни, че досега той не е дал обяснения за „стотици хиляди левове, получавани от неговото семейство от фирми, близки до ГЕРБ и ДПС“. Бориславова изброи и три пункта от концепцията на единствения кандидат за главен прокурор, в които вижда потенциал за произвол: предложенията му за отпадане на процедурата по предявяване на разследването в досъдебното производство, за възможност прокуратурата да постановява немотивирани откази за образуване на разследване и за премахване на института на поемните лица като форма на граждански контрол.
Тя призова депутатите да преосмислят гласуването в правната комисия, която отхвърли забраната ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор, „за да нямаме нов Гешев или Сарафов в следваща процедура, която стартира този ВСС“.
А колегата ѝ Атанас Славов изтъкна, че ситуацията в съдебната власт илюстрира как ВСС с изтекъл мандат се превръща от орган, който трябва да брани независимостта на съдебната власт, в орган, който я нарушава.
Петър Петров от „Възраждане“ отправи същия призив към пленарната зала и определи гласуването по този въпрос като знаково: „Да разберем дали наистина ЗСВ е станал заложник на преговорите за правителство. Всички групи, които подкрепят тези реформи да бъдат в залата, конкретно се обръщам към ДПС-ДПС и да спрем ГЕРБ, БСП и ДПС-НН в техните опити да опраскат тази съдебна реформа“. Съпартиецът му Златан Златанов пък допълни, че Сарафов не е проблемът, а е симптом на проблема.
Очаквайте подробности!
Моля, подкрепете ни.