1|
5237
|28.06.2010
НОВИНИ
С просене деца изкарвали 2 000 лв. на месец
Просията е бизнес, при това и то доходоносен - средно на месец едно просещо на улицата дете може да изкара около 2000 лв., сочат данните на дирекция "Социални дейности" в Столичната община, обяснява нейният ръководител Минка Владимирова пред БТА.
Общината, социалните служби, МВР и сдружението "Деца и юноши" работят от 18 март в мобилни групи с децата на улицата.Просещото на улицата дете в по-голямата част от случаите е социално неглижирано, липсват му социални умения, претърпяло е домашно насилиеВ повечето случаи самите родители изпращат детето да проси. Но обикновено то прави това не самостоятелно, а заедно с пълнолетни. До момента са регистрирани 300 случая на просия в София - 168 са възрастните хора, а 132 - непълнолетните и малолетните.
В разговори с мобилните екипи децата споделят, че с просия печелят по около 2000 лева на месец, но парите в повечето случаи дори не се вземат от родителите им, а се поделят между трети лица и тях. Децата обикновено получават единствено по-добра храна."Идеалните" просяци са бременните и майките с бебета, тъй като българите проявяват съпричастност към по-малките деца, както и към децата с увреждания "Най-доброто" място за просене са кръстовищата, като особено натоварен в това отношение е и бул. "Витоша". "Това са и местата, където най-трудно се преодолява проблемът с просещите. Нашите екипи минават, просещите в момента са отстраняват, и малко по-късно на тяхно място идват нови групи от провинцията", казва Владимирова.
По думите на й сегашната акция срещу просията в София няма да е краткотрайно явление."До момента се опитвахме да работим сами по проблема, сега обаче са ангажирани и полицията, и неправителственият сектор", допълни тя. Общината има намерение да финансира сдружението "Деца и юноши", което е част от проекта за работа с деца на улицата. Сдружението ще започне активна работа и с родителите на децата, регистрирани като просещи.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads