“Просто реторика”: Попари ли Китай надеждите на Москва за тясно сътрудничество?
Това заяви посланикът на Китай в Европейския съюз Фу Конг в едночасово интервю за "The New York Times" преди началото европейската дипломатическа мисия в Пекин тази седмица - Урсула фон дер Лайен, както и френския президент Еманюел Макрон отпътуваха за Китай.
Европейските лидери се борят да балансират дълбоките си търговски връзки с Китай на фона на американския натиск за затегнат политиката си, особено в светлината на продължаващата в Украйна война. Китай се опитва да се представи като посредник, настоявайки, че зачита териториалната цялост на Украйна, като същевременно подкрепя някои от наративите на Москва за войната.
Само три седмици преди Русия да нахлуе в Украйна, президентите Владимир Путин и Си подписаха съвместно изявление, обявявайки, че "няма ограничения“ за приятелството между техните страни. По думите на Фу Пекин не е на страната на Русия във войната и някои хора "умишлено тълкуват погрешно отношенията им". По думите му заявката за приятелство "без ограничения" не е нищо друго освен реторика.
Това потвърждава прогнозите на учените от Института за изследване на войната, които малко след последната срещу между Си и Путин заявиха, че вероятно китайският президент е бил значително по-резервиран, отколкото Путин се е надявал и поетите ангажименти са по-скоро едностранчиви.
Фу каза, че Китай не е предоставил военна помощ на Русия, нито е признал нейните усилия да анексира украински територии, включително Крим и Донбас.
Пекин не е осъдил инвазията, каза той, защото разбира твърденията на Русия за отбранителна война срещу нахлуването на НАТО и защото правителството му вярва, че "основните причини са по-сложни“, отколкото казват западните лидери.
Моля, подкрепете ни.