ЕС проверява ограниченията за наши работници
Той призова страните, които ограничават достъпа на работници от двете страни до трудовите си пазари, да прекратят рестрикциите. По думите на еврокомисаря политиците и медиите в тези държави трябва да положат повече усилия да обяснят на гражданите, че мобилността на работници е взаимно изгодна, особено в условията на криза.
Еврокомисар Андор представи изследване за социалната ситуация в Европа, според което България е най-бедната държава в Евросъюза, следвана от Румъния.
Европейският парламент гласува резолюция, според която всички държави членки трябва да премахнат бариерите на пазара на труда за българи и румънци.
Резолюцията, предложена от ЕНП, социалистите и демократите, АЛДЕ и Зелените, призовава държавите членки да отменят всички преходни мерки и да допуснат български и румънски работници на трудовите си пазари до края на 2011 г. Този призив повтаря апела от резолюцията от 25 октомври за свободата на движение на работници в ЕС.
Неотдавнашни данни на Евростат показват обаче, че работниците от Румъния и България не оказват значително влияние върху равнищата на заплатите и на безработицата в държавите домакини. В края на 2010 г. работниците от Румъния и България, пребиваващи на територията на друга държава членка, възлизат на 0.6% от цялото население на ЕС.
Австрия, Белгия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Малта, Холандия и Великобритания все още ограничават достъпа на български и румънски работници до своите трудови пазари.
Испания също има ограничения за румънските работници до декември 2012 г. заради сериозни смущения на пазара на труда в страната, за което е получила одобрението на комисията.
Моля, подкрепете ни.