Работодатели: Най-важното е служителите да владеят български език
Бизнесът поставя дигиталната грамотност чак на трето място, след инициативността, съобщава Дарик.
Ако грамотността по роден език е най-значимата за работодателите компетентност на техните работници, чуждоезиковите умения заемат седмата позиция, но се изкачват спрямо предишното проучване на Агенцията по заетостта.
Според данните от проучването, най-търсените специалисти с квалификация и висше образование в България са учителите, шофьорите, лекарите, медицинските сестри и машинните инженери. През следващите 12 месеца работодателите ще имат нужда от около 327 хиляди работници, преобладаващо квалифицирани. Само 3 процента от тях обмислят съкращения на персонал.
Бизнесът очаква още умения за самоконтрол и дисциплина, способност за работа под напрежение, както и знания за новите технологии. В замяна осемдесет процента от анкетираните работодатели твърдят, че ще предложат постоянен трудов договор и пълен работен ден.
Сред най-търсените работници с квалификация са шивачи, охранители, работници в хранително-вкусовата промишленост, а най-сериозни затруднения има бизнесът с намирането на машинни оператори, строители, програмисти и продавачи. В средносрочен план на работодателите ще бъдат нужни повече от 22 хиляди информатици и още толкова икономисти.
Най-много специалисти-висшисти ще продължат да се търсят в държавния сектор, здравеопазването и образованието. В проучването на потребностите на работодателите са обхванати предприятия с различна численост – от микро- до големи предприятия. Най-голям е делът на анкетираните работодатели от сектор „Търговия, транспорт, хотелиерство”, а най-ниска представителност имат предприятията от сектор „Операции с недвижими имоти”.
Моля, подкрепете ни.