Радан Кънев: Ние малко нямаме външен министър
„На няколкостотин километра от границата ни има война, най-голямата от 70 години насам, която засяга нашата икономика по драматичен начин, засяга десетки и стотици хиляди българи по произход в Украйна и Молдова. В такава ситуация съм привърженик на модела на управление, при който страната има силен външен министър. Не виждам да сме в такъв модел. Но понякога премиерът може да компенсира отсъствието на всеки министър, стига да чувства подкрепата на парламентарните групи и на партньорите си в Министерски съвет“, обясни той.
Според евродепутатът промяната няма шанс да се случи за 100 дни. По думите му обаче, е очевидно, че има различен модел на управление и това го показват с поведението си премиерът и коалиционните лидери.
Радан Кънев призова за национален консенсус по кризисните теми.
„По ключови национални теми, ако няма едно ниво на консенсус и единство, държавата е слаба. Ние в началото на годината влязохме в кризи, които си бяха наши. Войната и нейният нов ефект върху енергийната криза и, съответно - върху покупателната способност, а да не говорим през енергийните цени върху всеки бизнес какъв натиск се осъществява, е една свръхкризисна ситуация. Успоредно с това имаме вечното догонване на европейската енергийна политика, което само по себе си е тежък проблем. Имаме криза в отношенията със Северна Македония. По такива въпроси не може да има политика на отделна партия, но за съжаление има“, каза той.
Кънев коментира още, че плаващите мнозинства в България са заложник на мафията и повтори тезата си, че трябва да има ясна политика на мнозинството, на правителството.
„Единствено правителство, което е изградило такава обща политика, има силата и самочувствието да седне с опозицията и да каже: сега да изградим националната политика“, каза той.
Моля, подкрепете ни.