Реклама / Ads
5| 4265 |06.10.2022 НОВИНИ

Радев: България търси да купи изтребители втора ръка не от фирми, а от министерствата на съответните страни

.
Румен Радев
България търси да купи изтребители втора ръка не от фирми, а от министерствата на съответните страни. Това каза президентът Румен Радев от Чехия. Българският държавен глава представлява страната ни на първата Среща на Върха във формат „Европейска политическа общност“.
 

„Още март заявих на срещата на върха на НАТО, че България има нужда от междинна платформа изтребители, за да не се прекъсват дежурствата по еърполисинг и охрана на въздушното пространство. България не може да си позволи да се откаже от охрана на собственото си небе. Това ще е поне до 2030 година, не за година или две. И това ще е, ако следващият парламент благоволи да каже „да" за следващите 8 самолета.

 

 Изпратени са писма, проведени са срещи, има начални информации за платформи от САЩ, Франция, Швеция, Нидерландия, Израел и се търси най-доброто решение. Колко самолета ще вземем, зависи от техническите параметри, финансирането и възможностите на съответните държави за доставка", каза президентът. 


Справянето с енергийната криза изисква нови подходи. От преодоляването й зависи оцеляването и развитието на европейската икономика, която е застрашена от деиндустриализация и загуба на конкурентноспособност, коментира още Радев.

„Днес трябва да отдадем дължимото на президента Еманюел Макрон.  Форумът се провежда по негова инициатива.   

 

Има множество предизвикателства  - преодоляване на енергийната и икономическата криза, справянето с миграционния натиск, смекчаването на риска от водената от Русия война в Украйна. Всичко това изисква обединени усилия, не само от всички страни членки на ЕС,  но и от всички държави от стария континент и от разширеното европейско пространство. Това означава диалог, координация, търсене на общи механизми и решения”, допълни той.

 

Стана ясно и, че Радев се е срещнал с Ердоган днес. По думите му е много важно страните партньори на ЕС, откъдето се купува газ, да бъдат привлечени към форума. Става въпрос за Норвегия, Азербайджан и Турция.

 

„Единственият сигурен газ, с дългосрочен договор, е от Азербайджан, който минава през Турция. Важна е ролята на Турция за гарантиране на слотове за техните танкери за втечнен газ. България много закъсня с осигуряването на тези слотове, това трябваше да стане още пролетта, но има шанс“, обясни държавният глава, цитиран от НТВ.

 

„Изключително важна е засилващата се роля на България, която се превръща в инициатор на иновативни решения. Това беше демонстрирано на откриването на интерконектора с Гърция”, каза още президентът на България.   

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3776 |06.10.2022 Иво Христов: Който пледира за Украйна в НАТО, тласка България във войната . 0| 3594 |06.10.2022 Енергийният министър Христов: България подкрепя въвеждането на таван на цената на природния газ . 17| 88937 |06.10.2022 Германски евродепутат: България не трябва да е нито в ЕС, нито в Шенген . 14| 5851 |06.10.2022 Андрей Райчев: "Демократична България" може да пресече червената линия и държи ключа за кабинет

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads