Райснер: Българското правителство оказва натиск върху съда
Райснер е още и вицепрезидент на Международната асоциация на съдиите. Според него, по този начин се стига до уронване на авторитета на съдебната власт пред обществото.
Заедно с австриеца Райснер, по покана на Съюза на съдиите в България, са съдията от Холандия Маартен Стеенбеек и колегата му от Естония Меелис Ееерик. Тримата са представители на Международната асоциация на съдиите и са дошли у нас по повод писмо на ССБ, в което се съобщава за проблеми при разделението на властите у нас и опитите на изпълнителната власт да влияе върху съдебните решения, отделни коментари в медиите на министри от кабинета “Борисов” и депутати.
От Международната асоциация внимателно са проучили въпроса, след което са взели решение да изпратят трима свои представители на “мисия за установяване на фактите” в България. Преди писмото до ЕАС, от ССБ са писали до премиера Бойко Борисов, с които са се обърнали към него с надеждата, че ще вземе мерки за спиране на обругаването на съда. След като това не се е случило, българските съдии са се обърнали за съдействие към международната съдийска общност.
Тримата представители на съдийската общност обясниха, че са се запознали подробно с проблемите и ще изготвят доклад, който ще бъде представен в средата на месец май на събранието на Международната съдийска общност. Оттам могат да преценят дали и какви препоръки да изпратят до българските власти за разрешаването на проблема, както и да сезират Европейската комисия.
“Получихме много материали от България, коментари в медиите за решения на съда. След като се запознахме, от Асоциацията прецениха, че е добре да дойдем лично и видим какви са проблемите при вас”, обясни Райснер.
“Мисията ни тук не е, защото съдебната власт в България е обект на критика, а заради начина по който тя се критикува”, допълни Мартеен Стеенбеек. При проверката си, на евросъдиите им е направило впечатление, че у нас “съществува напрежение заради резултатите, които се очакват от обществеността и съдебните решения”. Стеенбеек обясни, че понякога решенията на съда не отговарят на обществените очаквания и желанието на правителството, но това е така защото “съдът е длъжен да спазва закона”. “Разбира се правителството иска да види резултатите от своята работа. Разбира се, за съдебната власт по-важна е законността”, посочи холандският магистрат.
Тримата представители на международната съдийска асоциация препоръчаха да се намери единството и взаимодействието между властите и те да спазват закона. “Задачата на полицията и на прокуратурата е да обвинява, а на съда е да вземе решение – дали ще бъде осъдителна или оправдателна една присъда, не може да се иска от съда, една присъда винаги да е осъдителна” отбеляза Меелис Ееерик.
“Трябва да се изясни на обществото тази специфична проблематика. Всички да разбират общото – властите имат различни функции и всеки трябва да знае какво прави другия”, допълни Райснер.
“При нас едва, когато се докаже, че има грешка на съда са допустими коментари и публични изказвания, но не защото дадено министерство не е доволно от присъдата”, обясни той. Колегата му от Холандия Маартен Стеенбеек, също даде пример: “В Холандия обикновено представителите на властта и депутатите не критикуват съдебната власт. Ако това се случи все пак, то не е по конкретни дела или за конкретни съдии. Недопустимо е да се говори предварително за корупция и да се коментират съдебни решения”.
“В Естония има ефективни присъди срещу съдии за корупция, но е недопустимо преди окончателното решение на съда, прокурора или представител на изпълнителната власт, да коментира и да посочва кой е виновен”, бе категоричен Меелис Ееерик. Тримата са се срещнали с представители на ВКС, ВСС, както и с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. “Дължим на нашите граждани и на евроатлантическите ни партньори ефективно правораздаване и върховенство на закона”, е заявил Цветанов на среща, информират от пресцентъра на МВР. Срещата беше закрита за журналисти. От съобщението на МВР става ясно, че Цветанов е запознал делегацията с приоритетите на правителството за борбата с организираната престъпност и корупцията. Вицепремиерът е изтъкнал, че се е стигнало до осъдителни присъди благодарение на “тясното взаимодействие с правоохранителните органи на ЕС”.
Моля, подкрепете ни.
КОМЕНТАРИ
За да се присъедините към дискусията е нужно да
влезнете в своя профил или да се регистрирате.
Абе Господине какъв натиск им се оказва на тези отрепки ,при условие ,че досега не са осъдили нито един боклук!На тях все доказателства не им стигат!Защо не попитате Франция защо се наложи да се намеси тя в работите на българския съд!Защо вечно от Европа ни натискат ,че съдебната ни система е неефективна а пък вие плещите друго?Общественото мнение е такова ,много преди това правителство да е на власт!
ОТКРИЛ ТОПЛАТА ВОДА РАЙСНЕР.НАТИСК ИМА СРЕЩУ ВСЕКИ И ВСИЧКИ КОИТО НЕ СА УСПОРЕДНО С ЛИНИЯТА НА бОРИСОВ И ПАРТЙНАТА ГРУПИРОВКА ГЕРБ.ЛЪЖИ, МАНИПУЛАЦИИ, ДЕЗИНФОРМАЦИИ И НАТИСК СРЕЩУ ВСЕКИ КОЙТО ИМА ЛИЧНО МНЕНИЕ.НИКАКВА САМОКРИТИЧНОСТ НА УПРАВНИЦИТЕ .КАТО БИВШИ КОМУНИСТИ ТЪРСЯТ ВИНАТА В КОМУНИСТИТЕ, ПЪРВАНОВ, СТАНИШЕВ, КОСТОВ И В НЕКАЧЕСТВЕНИЯ ШИБАН ЧОВЕШКИ МАТЕРИАЛ.САМО ТЕ НЯМАТ ВИНА В НИЩО. Р.S.КОМУНИСТИ НЯМА ОТ 1948Г.ЗАГИНАХА КАТО ПАРТИЗАНИ, В ОТЕЧЕСТВЕНАТА ВОЙНА ИЛИ ПО ЛАГЕРИ И ЗАТВОРИ.ОТ ТОГАВА ДО ДНЕС НИ УПРАВЛЯВАТ ПАРТЙЦИ ОТ БКП , СДС, ГЕРБ И ВСИЧКИ ДРУГИ МЕЖДУ ТЯХ.
Към съдийте:А,запознахте ли ги с Красьо черния? А казахте ли им ,че сте социално слаби и палатите ви са "малки"? А, казахте ли им ,че неполучавате 13та-14та заплата, и за това се налага да работите като хотелиери?А казахте ли им за Пенгезов,който е останал без покрив и спи в една резиденция като от милостиня?А, казахте ли им ,че и френските ви колеги не са солидарни с вас,дето вие оправдахте убийците на Борилски и то на 3 инстанции, а те ги осъдиха от раз? Кажете им! Точка
Преди да приказва каквото иска,Райснер веднъж завинаги тогава да спре с обвиненията,че в България съдебната система НЕ Е ОСЪДИЛА НИТО ЕДИН ПРЕСТЪПНИК ИЛИ ПОЛИТИК ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ!От една страна искат присъди за хора,за които и уличните псета знаят КОИ СА,от друга пък правителството им виновно,че иска наистина тези хора след 20 годишно мародерство да си полужат заслуженото!Аман от политически лицемери,"загрижени" за България!
90% от "интересните" дела се спират, изпускат или забатацват от прокуратурата. От останалите "интересни" дела 8% се предовот в съда с негодни и порочни доказателства. 1% са подплатени добре, защото са срещу непослушковци от "нашите". И един процент остава за корумпирано съдийско решение. Порочността на съдийското решение се доказва много по-лесно, понеже документацията на завършено дело е достъпна за много хора, включително и за прокуратурата. Но порочността в работата на следсквието и прокуратурата е много трудно доказуема поради закритостта на документите по работата им. Ха сега помислете как и кой защитава "нашичките" - публичният съд или затворените и секретни следствие и прокуратура?
гоце не спи ...