Реклама / Ads
4| 2869 |04.11.2024 НОВИНИ

Росен Карадимов: Недопустимо е суверенитетът на държавата в изборния процес да бъде поверен на две частни фирми /видео/

.
„Не можем да повярваме, че суверенитетът на държавата в изборния процес е поверен на две частни фирми – една, която осигурява машините, и друга, която осигурява самия машинен вот," коментира Росен Карадимов, като предложи машините да се съхраняват в държавен склад, а хеш кодът им да бъде държавна собственост, вместо да е обект на лиценз.
 

Видеонаблюдението осигури в пълна степен прозрачността и честността на вота, като именно то е основният източник на жалби и възражения, заявиха на специален брифинг министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов и министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на брифинг, в който служебното правителство се отчита за материално-техническото осигуряване на вота.

 

„На тези избори се доказа, че законодателната промяна от 2022 г., възлагаща отпечатването на хартията за вота на печатницата на Българската народна банка, е изключително правилно решение," посочи министър Карадимов, като категорично отхвърли твърденията за лошо качество на хартията за машинния вот като „спекулации“.

 

Той добави, че правителството няма данни дали е извършена необходимата профилактика на машините, за да се установи причината за дефектирането на 125 устройства.

 

Министър Мундров подчерта, че основен приоритет на Министерството на електронното управление е била прозрачността на изборите. „Видеонаблюдението и видеоизлъчването са допълнителни механизми за гарантиране на тази прозрачност. Броенето на бюлетините се извършва в секционните комисии, което дава на гражданите увереност в процеса," допълни той, като отбеляза, че качеството на видеоклиповете е било подобрено.

 

По негови думи записи липсват само от 60 устройства, предимно в по-малки населени места. Мундров уточни, че не е реалистично да се очаква 11 хиляди служители във всяка секционна комисия, които да заснемат изцяло процеса.

 

Министърът поясни също, че държавната администрация е подпомогнала ЦИК при организацията и спедицията на машините, като общият брой проверени устройства преди изборите е бил 3306.

 

Росен Карадимов подчерта, че дописването и неотчитането на бюлетините са дейности на секционните избирателни комисии и правителството няма пряка отговорност за този процес. Той повдигна въпроса дали партиите са били адекватно представени в секционните комисии. Росен Карадимов коментира, че министърът на електронното управление е бил доста деликатен в изказванията си.

 

„Като българин, който има възможност да види „кухнята“ на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеният суверенитет на една държава – изборният процес – е поверен на две частни фирми: едната, която отговаря за съхранението на машините, и другата, която се грижи за функционирането им,“ сподели Карадимов. Той обясни, че не е повдигал този въпрос по време на кампанията, за да не се тълкува като опит на служебния кабинет да поставя под съмнение машинния вот.

 

„Направихме невъзможното, за да се осигурят тези 3 500 проверени машини. Експертите от изпълнителната власт, които подпомагаха ЦИК, на моменти бяха безпомощни пред своеволията на двете частни фирми. Не може министърът на електронното управление да ми праща съобщения в 2:30 през нощта, стоейки лично в склада, докато се извършват проверките на машините. Без неговото присъствие там, нямаше да бъде проверена и една десета от тези устройства,“ добави Карадимов.

 

На въпрос за конкретни своеволия, той посочи, че става дума за закъсняла инсталация от страна на фирмата „Сиела“. Според Карадимов държавата трябва да заеме заслуженото си място в този процес.

 

Министър Мундров също коментира, че по време на инсталацията на машините е имало представители на двете частни фирми, но не и на ЦИК или изпълнителната власт, за да наблюдават всеки етап. „През по-голямата част от времето нямаше представители на ЦИК или на изпълнителната власт,“ допълни той.

 

Мундров добави също, че при инсталацията са се пораждали съмнения, но подчерта, че те не са свързани с честността на процеса.

Качеството на хартията за машините

 

Карадимов определи твърденията за некачествена хартия за машините като спекулации, отбелязвайки, че дефектираните устройства са едва 125 от общо 9 510, което представлява само 1.31%.

 

„Анализът след вота показа, че взехме правилните мерки. Промените от 2022 г., които повериха производството на хартията на БНБ, се доказаха като изключително правилно решение, насочено към предотвратяване на възможни манипулации при машинното гласуване,“ подчерта Карадимов.

 

Той отбеляза, че този път не е имало проблеми с изработката, доставката и охраната на изборните книжа както в страната, така и в чужбина, за разлика от предишни избори.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4852 |04.11.2024 МВнР: Намерен е българин, който беше в неизвестност във Валенсия . 5| 3540 |04.11.2024 Произвеждат все повече фалшиво сирене у нас . 0| 2541 |04.11.2024 Буря в Барселона: Влаковете спират, червен код за наводнения и армията на помощ . 6| 3222 |04.11.2024 Израел ликвидира още един командир на Хизбула и член на отдела за военно разузнаване на "Ислямски джихад"

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads