Реклама / Ads
5| 769 |14.01.2026 НОВИНИ

Рубио и Ванс се срещат с главните дипломати на Дания и Гренландия във Вашингтон

.
Източник: БГНЕС
Днес във Вашингтон се очаква среща на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и държавния секретар Марко Рубио с министрите на външните работи на Гренландия и Дания – Ларс Льоке Расмусен и Вивиан Моцфелдт. Темата на разговорите ще бъде стратегическата и икономическа значимост на Гренландия, включително наличието на ценни минерали и геополитическото положение на острова, съобщава Financial Times.
 

Повод за срещата са коментарите на президента Доналд Тръмп, който не изключи възможността за използване на военна сила, за да се придобие контрол над Гренландия, въпреки че тя е част от Дания – държава членка на ЕС и НАТО. Това изказване предизвика международно напрежение и критики както от европейски, така и от местни гренландски лидери.

 

Преди ден Гренландия ясно обяви, че предпочита да остане под суверенитета на Дания и не желае да бъде „притежавана“ или контролирана от Съединените щати. Премиерът Йенс Нилсен подчерта, че островът и неговите ресурси ще останат част от датската държавна структура и демонстрира единен фронт срещу опитите на САЩ за външна намеса.

 

В коментар на тези изказвания Доналд Тръмп посочи, че не познава лично гренландския премиер, но категорично не е съгласен с неговите позиции:

 

„Не съм съгласен с него. Не знам кой е той. Не знам нищо за него. Но това ще бъде голям проблем за него“, заяви американският президент.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2447 |05.01.2026 Гренландия: „САЩ да се откажат от фантазиите за анексия“. Защо Тръмп иска острова? . 3| 2481 |05.01.2026 Датският премиер заяви, че САЩ нямат право да анексират територии на кралството . 2| 3451 |07.10.2025 Тръмп може да се върне за Гренландия, предупреди премиерът на Дания . 3| 3037 |28.08.2025 САЩ уважават правото на Гренландия сама да определя бъдещето си

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads