Реклама / Ads
3| 5964 |13.12.2023 НОВИНИ

Русия може да въвлече Грузия във войната с Украйна. Как?

.
В началото на ноември 50 депутати от грузинската опозиция се обърнаха към страните-членки на НАТО и ЕС, призовавайки за единна позиция срещу плана на Русия да създаде постоянна военноморска база в отцепилата се грузинска област Абхазия. Плановете на Кремъл породиха опасения, че базата може да въвлече Грузия, която се надява да се присъедини към ЕС.
 

Седмици по-рано фактическият лидер на Абхазия президентът Аслан Бжания потвърди, че е подписано споразумение с Кремъл за постоянно военноморска база в черноморското пристанище Очамчире.


Абхазия е международно призната като част от Грузия, но е под контрола на руски и сепаратистки сили от 90-те години на миналия век. Външното министерство на Грузия осъди плана на Русия като "грубо нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Грузия", въпреки че властите в Тбилиси омаловажават значението на постоянната военноморска база, описвайки я като не непосредствена заплаха.


"Дори и да започнат да строят базата в Очамчир, това ще им отнеме поне три години“, казва Николоз Самхарадзе, ръководител на Комитета по външни отношения на Грузия пред BBC. 


По думите му правителството е по-фокусирано върху грузински граждани, убити или отвлечени от руските сили близо до окупационната линия, която разделя Грузия от нейните отцепнически территории Абхазия и Южна Осетия и не се наблюдават никакви движения за започване на строителство в Очамчире. 


Екипът на BBC за проверка на фактите е анализирал сателитни изображения, на които се виждат драгажни и строителни дейности в пристанището след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Според де факто администрацията на Абхазия това означава, че Очамчире вече може да приема по-големи товарни кораби с водоизместимост до 13 000 тона.


Украинската разузнавателна агенция твърди, че целта е да се даде възможност на бойните кораби от Черноморския флот на Русия да използват Очамчире като безопасно пристанище.


Ако Русия използва Очамчир, за да атакува Украйна или ако Украйна избере да насочи руски военноморски лодки там, тогава Грузия ще стане страна във войната, казват експерти. 


Тбилиси се страхува да бъде въвлечена във война, но също така има опасения, че всичко това ще попречи на Грузия да осъществи плановете си за мега инфраструктурен проект на брега на Черно море. Проектът Анкалия се смята за жизненоважен за стимулиране на търговията по така наречения Среден коридор - най-бързият маршрут за доставка на товари между Азия и Европа. Кремъл отдавна се противопоставяше на това и го определя като американски проект, защото заобикаля Русия. Външен министър Сергей Лавров заяви, че подводниците на американския флот ще могат да акостират там.


Грузия има предимно проевропейско население, но правителство има сложни отношения с Москва.


През 2020 г. грузинското правителство анулира договор за изграждане на дълбоководното пристанище, който беше възложен на консорциум, подкрепян от западни банки и инвеститори.

 

Има и нещо друго - през март 2023 г. бе отхвърлен спорния законопроект за чуждите агенти, построен по руски тертип, който може да бъде използван за репресии спрямо свободните медии. Опит да се прокара такъв бе направен и у нас от партия “Възраждане”. 

В Грузия намеренията за приемането на такъв закон предизвикаха масови безредици, след като десетки хиляди хора излязоха на протест. Полицията използва сълзотворен газ, шокови гранати и водно оръдие, за да разпръсне протестиращите пред парламента в Тбилиси. Десетки демонстранти бяха арестувани.

 

ФрогНюз

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 5178 |13.12.2023 Цедката за поста на Хекимян в bTV се стеснява. Лобират усилено за най-близкия до ГЕРБ . 5| 4145 |13.12.2023 Фон дер Лайен категорична: Присъединяването към ЕС ще бъде най-голямата победа за украинците . 0| 4084 |13.12.2023 Акад. Денков: Ще разгледаме инвестиции за близо 1 млрд. лева . 3| 4875 |13.12.2023 Христо Мутафчиев: Бюджетът за култура за 2024 г. се увеличава с близо 150 млн. лв.

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads