Руското гражданство е токсично за руските милиардери от списъка на Форбс
След анексирането на Крим, западните страни започнаха да налагат санкции срещу Москва и руския бизнес. Преките инвестиции в страната са спаднали рязко - от 69 милиарда долара през 2013 г. до 4,8 милиарда долара през 2015 г. Няколко руски бизнесмени от списъка на най-богатите хора в страната са засегнати от западните санкции, обвинени в близост до Путин.
Натискът от санкциите се засили с ескалацията на въоръжения конфликт в Източна Украйна. През 2017 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции, който изискваше, наред с други неща, правителството на САЩ да подготви списък с руски чиновници и олигарси, близки до Путин, срещу които Вашингтон може да наложи санкции.
В приложение към доклада „Кремъл“, Министерството на финансите на САЩ изброява 96 руски олигарси. Списъкът напълно съвпадна със списъка на руските милиардери според списание Форбс.
Как руски милиардери се самоотстраниха от списъка с приятели на Путин чрез съда
Регистърът на бизнесмените, близки до Путин, съставен от американски служители, включваше и милиардери, които не бяха свързани с Кремъл или дори не бяха в конфликт с него. Министерството на финансите на САЩ заяви, че списъкът не е санкционен списък, но включването в регистъра може да бъде токсично за участниците в него.
През декември 2018 г. Валентин Гапонцев, номер 39 в списъка на Форбс за най-богатите руснаци, поиска да бъде изваден от списъка чрез съда. Неговата компания, производителят на лазери IPG Photonics, загуби 3 милиарда долара от стойността си, а той загуби 1,2 милиарда долара от личното си състояние от 3 милиарда долара. Той настоя , че по-голямата част от бизнеса му никога не е бил свързан с Русия .
Година по-късно друг руски милиардер, № 19 в списъка на Forbes за 2018 г., Олег Дерипаска, поиска да бъде изключен от доклада . Списанието оцени състоянието му на 6,7 милиарда долара. Вече му бяха наложени санкции, които той също се опита да оспори в съда.
Кои руски милиардери са успели да изтрият споменаванията за връзки с Русия
От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна през 2022 г. руските милиардери масово са подложени на санкции. В течение на годината в списъците са включени 39 бизнесмени с богатство над 1 милиард долара. Общо 48 руски или родени в Русия милиардери са включени в списъците със санкции от 2014 г. насам, изчисли Форбс .
В класацията на американския Форбс за 2025 г. някои от бизнесмените, родени или натрупали капитала си в Русия, представляват други страни. Така вдовицата на кмета на Москва Юрий Лужков, Елена Батурина, беше обявена за бизнесдама от Великобритания. Бившият президент на Алфа-Банк Петр Авен се оказа латвиец в класацията. Съоснователят на Yandex Аркадий Волож беше представен като милиардер от Израел. Основателят на марката Kirieshki, Денис Шенгелов, е записан като австралиец.
Журналисти от руския Форбс го обясниха по следния начин: тези бизнесмени в класацията са имали промяна в местоживеенето – мястото, където човек живее през по-голямата част от времето. След като други медии забелязаха промяната на местоживеенето, списанието отново ги „призна“ за руснаци.
Въпреки това, редица бизнесмени все пак успяха да се отърват от връзките си с Русия:
Юрий Милнър (6,9 милиарда долара) , съосновател на Mail.Ru Group, се отказа от руското си гражданство през 2022 г. и представлява Израел в класацията.
Леонид Блаватник (29,9 милиарда долара) , който забогатя от приватизацията на руски алуминиеви заводи, остава американец в списъка, въпреки че отдавна живее във Великобритания. През 2022 г. той продаде последния си руски актив, твърди Bloomberg .
Николай Сторонски (7,9 милиарда долара) , основателят на банка Revolut, остава британец в класацията. През 2022 г. стана известно , че родом от Долгопрудни и завършил МФТИ се е отказал от руския си паспорт.
Дмитрий Бухман (9,8 милиарда долара) , основател на разработчика на мобилни игри Playrix, остава израелец в класацията. От раждането си до средата на 2000-те години той е бил жител на Вологда. През 2022 г. компанията му обяви затварянето на офиси в Русия и Беларус и предложи на служителите си преместване в други страни.
Михаил Ломтадзе (5,9 милиарда долара) , бивш ръководител на Руската асоциация за рисков капитал, представлява Грузия в класацията. Според публично достъпна информация, той винаги е бил гражданин само на тази страна и е спечелил богатството си в Казахстан.
Тимур Турлов (5,8 милиарда долара) , основател на Freedom Finance, роден в Москва, е посочен във Forbes като казахстанец. През 2022 г. компанията напусна руския пазар, Турлов се отказа от руското си гражданство. „Тук можете да дишате свободно и вярвам, че Казахстан, благодарение на своята мирна и гостоприемна политика, ще може да изгради нова, по-богата, по-ефективна и справедлива държава“, написа той в Instagram през юни същата година.
Леонид Богуславски (5,2 милиарда долара) , интернет инвеститор, син на писателката Зоя Богуславская и доведен син на поета Андрей Вознесенски, представлява Канада във Форбс. Милиардерът изчезна от публичното полезрение след руската инвазия през 2022 г. Украинските власти го включиха в списъка със санкции като руски гражданин.
Андрей Андреев (2,1 милиарда долара) , интернет предприемач, натрупал състоянието си в Русия, попадна в списъка като британец. Основателят на сайтовете за запознанства Mamba, Badoo и Bumble живее в Лондон от дълго време.
Игор Макаров (2 милиарда долара) , основателят на газовата компания „Итера“, като представител на голям руски бизнес, беше включен в санкционните списъци на Великобритания, Канада, Нова Зеландия и Украйна. През 2023 г. той обяви, че се отказва от руско гражданство. Форбс го нарича кипърец,
Валентина Кипятков (1,8 милиарда долара), основател на IT компанията JetBrains, е номер 34 в списъка на най-богатите руснаци през 2022 г., а списанието също го признава за кипърец.
Василий Шикин (1,7 милиарда долара) , завършил Санктпетербургския държавен университет, забогатява след като се мести в Съединените щати, където става технически директор на софтуерната компания AppLovin.
Евгений Швидлер (1,6 милиарда долара) , бизнес партньор на милиардера Роман Абрамович, беше включен в санкционните списъци на Обединеното кралство и Австралия.
Общо в американската класация на Форбс са включени 90 милиардери от Русия с общо състояние от 489 милиарда долара.
Разширяването на списъка би увеличило броя на милиардерите до 102, а общото им състояние до 570 милиарда долара.
Кой не можа да се отърси от статута на руски милиардер в списъка на Форбс?
Аркадий Волож , основателят на Yandex, се позиционира след войната като израелски технологичен предприемач, роден в Казахстан. Те се опитаха да изтрият споменаването на Русия от биографията му в англоезичния раздел на Уикипедия. Той обаче постигна изключване от списъка със санкции едва през 2023 г., след разделянето на бизнеса на Yandex на руска и международна част и директното осъждане на войната в публичното пространство.
Михаил Фридман и Пьотр Авен , съсобственици на „Алфа Груп“, се озоваха под санкции от ЕС и Обединеното кралство, въпреки че имат втори паспорти, преместиха се в Лондон и се опитват да се дистанцират от Кремъл. В западната преса те продължават да се появяват като руски олигарси, близки до Путин. Фридман се завърна в Русия, Авен, притежател на латвийски паспорт, живее в Латвия.
Родният Узбекистан на Алишер Усманов се опита да го премахне от списъка със санкции на ЕС. Твърдеше се, че ограниченията му пречат да инвестира в икономиката на страната. Усманов твърдеше, че няма връзки с Кремъл, а през 2024 г. спечели съдебна заповед, която да попречи на Forbes да го нарича параван на Владимир Путин. Въпреки това милиардерът остава под санкции.
Виктор Векселберг е под санкции на САЩ от 2018 г., благодарение на закон, подписан от Тръмп. В интервю за FT той нарече наложените му ограничения „кризата на живота му“. През 2025 г. американският Forbes оцени състоянието на милиардера на 9,2 милиарда долара - това е с 67% повече, отколкото през 2022 г.
Като цяло, богатството на руските милиардери се е увеличило с 47,3 милиарда долара през последната година, според руското издание на Форбс. Няма икономически стимул за собствениците на активи в Русия да се откажат от руско гражданство и да се противопоставят на войната. По този начин те ще загубят бизнеса си, но дори и тогава може да останат под международни санкции.
Моля, подкрепете ни.





