Руслан Трад: Техеран не разполага с нужната инфраструктура, за да се защити при евентуална израелска атака
По думите му Техеран не разполага с нужната инфраструктура, за да се защити при евентуална атака от еврейската държава.
Експертът обясни, че в рамките на два дни израелският министър-председател Бенямин Нетаняху е свикал Военния съвет на страната общо 4 пъти, но каквото и решение да бъде взето, САЩ няма да бъдат информирани предварително.
Той даде за пример нападението срещу иранското посолство в Дамаск:
„Трябва да припомним, че при атаката на Израел на 1 април в сирийската столица Дамаск, при която загинаха седемте висши офицери на иранската революционна гвардия, предизвикала този отговор на Иран, информацията не е била споделена с Вашингтон, което предизвика остра реакция в САЩ. Можем да смятаме, че и сега Израел няма да сподели информацията за ответен удар“.
Анализаторът поясни, че Нетаняху е притиснат от крайнодесните си коалиционни партньори, които настояват за ответен удар, но пък съюзниците в САЩ работят с всичка сила за деескалация. От друга страна, Иран разчитат на подкрепата на Русия за обогатяването на уран по ядрената си програма. „Това е особено валидно от старта на войната в Украйна през 2022 г.”, допълни Трад.
„Към този момент не знаем до каква степен е стигнало това обогатяване на уран. Но и Израел, и Иран имат помощни средства да отговорят на амбициите на своя враг. Иран разполага с многобройни милиции и съюзници в Близкия Изток и Северна Африка", каза още журналистът.
Според него Тел Авив разчита на САЩ, но въпреки това от администрацията на американския държавен глава Байдън идват противоречиви сигнали относно това до каква степен ще подпомогнат Израел. В частни разговори, според него, президентът Байдън често критикува действия на Нетаняху.
Моля, подкрепете ни.