2|
5193
|09.04.2011
НОВИНИ
Съдебната медицина в колапс
Заради безпаричие съдебномедицински експертизи не се извършват никъде в страната, с изключение на София, стана ясно на кръгла маса, организирана отомбудсмана Константин Пенчев. Това блокира правосъдието, предупреди Пенчев. “Без съдебна медицина няма да знаем кой извършва престъплението. И ще се избием”, очерта бедствието той.
Проблемът е заради новия чл. 99а в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), с който парите за съдебна медицина от 1 януари т.г. трябва да се плащат само от бюджета на съдебната власт. Дотогава за експертизите плащаше органът, който ги е заръчал - в досъдебното производство основно МВР. “Новият текст е приет без финансова обосновка”, изтъкна Петър Стоянов, член на Висшия съдебен съвет.
“В момента заради безпаричие се стига до абсурди - при внезапна смърт, примерно на работното място, от МВР натискат личния лекар веднага да прати съобщение за смърт. Целта е да не се правят аутопсия и съдебномедицинска експертиза, за да се пестят пари”, предупреди д-р Вилиям Доков, председател на института на съдебномедицинските специалисти. Даде пример:
“Вчера умря работник на строеж. Как да разберем без съдебен лекар дали смъртта е от токов удар, или е предизвикана от инфаркт, инсулт и т.н?”
В бюджета на здравното министерство за т.г. не са заделени пари за съдебна медицина, каза зам.- министър Михаил Зортев. Според него законовите промени са сложили край на статуквото “един поръчва, а друг плаща”. И обясни: доскоро болниците са субсидирали експертизите - плащали са за транспорт, поддържане на базата и т.н.
Кръглата маса се обедини в извода чл. 99а от ЗЛЗ да отпадне, а експертизите да се плащат от органа, който ги иска.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads