Сандов: Съдебен чадър бди над ТЕЦ-овете на Ковачки
Сандов посочи още, че процесите за купуване на въглеродни квоти от международната търговия минават през Изпълнителната агенция по околна среда и попита защо настоящият служебен екоминистър Росица Карамфилова не коментира акцията на разследващите органи в топлоцентралите. „Емисиите от парникови газове се изчисляват по формула, докато другите емисии, които също излизат от комина през това време – за серните диоксиди, за азотния оксид, за фините прахове частици, за съединенията, свързани с живак се измерват и те подлежат на контрол от Изпълнителната агенция по околна среда“, заяви Сандов.
Той обясни, че парниковите газове не могат да бъдат премерени при комина или в околността, тъй като те веднага излизат в атмосферата и не могат да бъдат проследени по начина, по който другите съединения могат да бъдат. „Но как едни и същи процеси генерират различни данни? От доклад на неправителствена организация, който излезе наскоро - това, което се подава към КЕВР като произведена енергия, и това, което се подава към Изпълнителната агенция по околна среда като произведени емисии,се различава драстично“, заяви той. По думите му това означава, че тези предприятия горят само слама, а в същия момент въглищата, които се купуват от тези оператори, отиват някъде.
„Не можем да търсим вина само във верификатора, който вероятно само е потвърждавал едни фалшиви данни, които са идвали от предприятията“, смята Сандов. "Бивш началник на отдел в Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“, отговарящ точно за приемането на тези данни и изпращането им в Европейската агенция е София Ненова, която е лицето за контакт на тази фирма верификатор. Това е много интересно. В сферата на тежките замърсители в България често виждаме такива преплитания“, разкри още той. Като проблем бившият министър отбеляза още и неясната собственост на част от ТЕЦ-овете, като този в Гълъбово - "Брикел", който се водил собственост на 71-годишен британски дядо.
Преди дни ДАНС и Европрокуратурата проведоха спецакция в 9 енергийни дружества от орбитата на бизнесмена Христо Ковачки. „Въз основа на доказателствата е изчислено, че декларираните занижени емисии, представени на националните органи, са довели до загуби за бюджета на ЕС и националните бюджети в размер на милиони евро - под формата на неплатени суми за действително изразходвани емисии на парникови газове. В допълнение докладваните занижени емисии също са оказали влияние върху качеството на въздуха в България“, казват от прокуратурата.
Моля, подкрепете ни.