Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

0| 822 |16.02.2026 НОВИНИ

Сърбия става европейски център за китайската хуманоидна роботика

.
Две компании от Китай – Agibot Innovation и Minth Holdings – обявиха планове за изграждане на производствени мощности за ново поколение хуманоидни роботи в Сърбия, съобщава БТА. Първоначалните намерения предвиждат производство между 1000 и 2000 робота, като западната ни съседка може да се превърне в първата европейска държава, в която ще се сглобява и произвежда хардуер от този тип. Това би позиционирало страната като стратегическа входна точка за китайските технологии на европейския пазар.
 

Новината се възприема позитивно заради потенциалния ефект върху заетостта и икономическия растеж, но паралелно с това сръбски експерти изразяват сериозни опасения. Те предупреждават, че подобен модел на сътрудничество крие риск страната да загуби възможността да развие собствена високотехнологична индустрия.

 

Изборът на Сърбия не е случаен. До 80–те години на миналия век бивша Югославия е сред лидерите в индустриалната роботика, най–вече чрез компанията „Лола роботи“, която тогава задава стандарти в разработването на роботизирани системи. Според анализатори съществува реална опасност натрупаното десетилетия наред ноу–хау да бъде обезценено и на практика прехвърлено в полза на чуждестранни компании.

 

Експертите посочват, че по–устойчив подход би бил възраждане на национално производство по модела на „Лола роботи“, вместо страната да разчита изцяло на външни инвеститори. Към момента обаче липсва достатъчна държавна подкрепа за подобна стратегия.

 

Най–големият риск, според критиците, е сръбските заводи да се ограничат единствено до сглобяване и софтуерна настройка на роботите. В такъв сценарий местните инженери биха се превърнали в обикновена наемна работна сила, а икономическите ползи за страната биха останали ограничени.

 

В по–оптимистичния вариант, ако Сърбия успее да съчетае своя индустриален опит и човешки капитал с китайската технология, страната има шанс да възроди собствената си школа по роботика и да се утвърди като водещ европейски център в сектора.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 2456 |08.01.2026 Ахилесовата пета на Европа: Редкоземните елементи оставят ЕС широко отворен за икономическо изнудване . 2| 2582 |23.12.2025 Тревогите за балон на Уолстрийт обръщат глобалните инвеститори към китайския AI . 6| 2689 |18.12.2025 Китайският проект „Манхатън“ – козът на Пекин за AI доминация . 3| 2582 |15.12.2025 Китай намали изоставането си от САЩ в AI надпреварата до 3 месеца

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads