Реклама / Ads
27| 4575 |28.11.2021 НОВИНИ

Станишев: След години еднолично управление, преговорите са шанс за връщане към нормалния политически процес

.
Сергей Станишев
„Бих искал да видя правителство преди Коледа и мисля, че това е желанието на повечето българи след толкова месеци на повтарящи се избори без краен резултат.” Това заяви лидерът на ПЕС и български премиер (2005-2009) Сергей Станишев по време на участието си в предаването „120 минути” на bTV днес.
 

В коментар за преговорите за съставяне на управляващо мнозинство, Станишев заяви: „Възстановява се в обществото ни нормалното отношение към коалициите. Квотното разпределение е обичайно във всяка демокрация, където има коалиция. Важно е да има баланс и да не се получава една политика в ръцете само на една политическа сила. Виждам, че партията победител се опитва да създава позитивна атмосфера, говорят, че всички са от печелившата страна на промяната и така провеждат една своеобразна психотерапия със загубилите. Защото реалността е, че и ИТН, и ДБ и БСП загубиха гласове и немалка част от тази загуба отиде в новата първа политическа сила, а това ще създава проблеми не само по време на преговорите, но и след тях.

 

Виждам, че подходът на ПП е за публични, прозрачни преговори, онлайн, и това има своята логика. След толкова години еднолично управление, загърбване на институциите, хората искат да видят възстановяване на политиката, на политическите спорове, различията, на процеса на договаряне и на постигане на компромис. Това е нещо положително, което обаче носи и своите рискове. Сега виждаме едно изложение на предизборните програми на партиите. А същинските преговори, спорът между различните гледни точки и постигането на компромиси, изглежда предстоят.

 

Очаквам и следващите кръгове да бъдат прозрачни, за да е ясно кой зад какво стои. Мисля, че най-голямата партия е избрала този модел, за да не бъдат изнудвани от по-малките „на тъмно", зад закрити врати. Защото иначе винаги се създава впечатление за извиване на ръце, за задкулисни договорки.  Тези дни, например, лидерите на ПП бяха снимани пред „Позитано" 20 късно през нощта – това не се приема добре от останалите партии и от общественото мнение, защото създава впечатлението, че едно върви за пред публиката, а същинските преговори се водят другаде, по нощите. Това трябва да се избегне.", заяви Станишев.

 

Президентът на ПЕС посочи също, че е важно какви цели преследва участието в едно управление и сподели своя опит като премиер: „През 2005 г., имах три много ясни лични приоритета. Първо, България да влезе в ЕС и да не бъде отложено нашето членство. Второ, БСП да изкара един пълноценен мандат, за първи път в историята на прехода. И трето, този мандат да бъде успешен икономически и социално. Създадоха се 340 хил. работни места, близо двойно се увеличиха доходите, 24 млрд. преки чуждестранни инвестиции влязоха в икономиката на страната. Трябва да знаеш какво целиш, тогава компромисите стават по-добре премислени. И последното, което също не е маловажно – премиерът трябва да се отнася към всички министри и заместник-министри като част от своя екип."

 

 „През 2005 г. президентът не участваше в тези преговори, а по-скоро създаваше позитивна среда за тях. Същинските преговори бяха между работни групи и се постигнаха както много ясна програма по основни направления на политиката във финансите, в социалната сфера, европейската интеграция и много други области, така и коалиционно споразумение за начина, по който да функционира коалицията.", допълни лидерът на социалистите в Европа. 

В коментар за състоянието на левицата, Станишев заяви:

„Според мен основната задача на БСП в тези преговори е да се спасят Корнелия Нинова и нейният екип, вкарвайки БСП в управлението.  А на конгреса, който е планиран за януари, да се каже „Какво искате, нали ви вкарах във властта?". И по този начин да се затвори лидерският въпрос. Няма фрагментиране на БСП, има напускане на БСП от много голям брой избиратели - близо 600 000 в сравнение с 2017 г. Вече имаме загуби и в ядрото, на твърдо гласуващите за БСП. Големият въпрос пред партията не е с какво влиза в тези преговори и в правителството – което, вярвам, ще бъде съставено в крайна сметка, а с какво излиза. Защото сме виждали в Европа партии като чешките социалдемократи, например, които влязоха от слаба позиция в правителството, изкараха цял мандат и на следващите избори не прескочиха бариерата. Това е големият риск."

 

 На въпрос за легитимността на преговорите, Станишев заяви: „Притеснен съм, защото не виждам ясен политически и управленски мандат да е даден на ръководството. Има само няколко параметъра, червени линии – „не" на „джендъризма" и Истанбулската конвенция, „не" на бързо решаване на спора с РСМ – каквото и да означава това, и „не" на приватизацията на ББР. Последното, всъщност, е консенсусно, защото никой от спечелилите партии не е заявявал такова намерение. Но първите две показват, че ръководството на БСП изобщо няма да променя политическата линия и смята отново да се състезава с националистите на техен терен – традиционализъм, патриотарство и всичко останало. Аз питам къде са социалните червени линии? Ето, чувам от г-н Василев, който е казал, че хора, които са трудоспособни, не бива да получават социални помощи. Как така?! На това БСП трябва да възрази много рязко. Ако някой, който си е плащал социалните осигуровки, изведнъж, защото фирмата е фалирала в тази ситуация – дали заради енергийните цени или Ковид кризата, се окаже без работа, не трябва да му се оказва помощ ли? Това не се дискутира. Въпросът е БСП на тези преговори да заяви ясна социална алтернатива. Виждам, че по редица въпроси социалното се изземва от други говорители, а трябва да е политика на БСП."

 

Във връзка с трагедията на магистрала „Струма", лидерът на ПЕС посочи: „Като цяло през последните 10 г. в много отношения ние се деинституционализирахме като държава, станахме страна на ръчно управление на премиера Борисов. Това прави всички институции не особено ефективни. Всяка от тях трябва да си върши работата и да си носи отговорността, иначе всичко се трупа в ръцете на един човек и като възможност, и като отговорност."

„Тази седмица се случи още една трагедия – може би много по-малко мащабна, но не по-малко символична. В деня на ООН за защита на жените от насилие, беше  убита поредна българска жена, 16-та за тази година. Искам да призова българските политици да спрат да се крият зад Истанбулската конвенция като някакво плашило. Тя не може да бъде ратифицирана, защото има решение на КС. В новия парламент партиите от новото мнозинство трябва да си свършат работата и да защитят българските жени, приемайки промените в Закона за защита от домашно насилие. Те са изработени с участието на българския неправителствен сектор, институциите, съдии и прокурори. За да може нещо повече най-накрая да бъде направено за срещу насилието над жени. Това е част от съвременната цивилизованост. Не може да приемаме тази действителност за нормална.", каза в заключение Станишев.


.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 64| 12394 |28.11.2021 Проф. Светлана Велизарова: Омикрон се е появи, след като вирусът попадна в хора с ХИВ . 9| 4079 |27.11.2021 Панев: Редовен кабинет ще има в следващите две седмици. Петков е подходящ за премиер . 36| 34472 |27.11.2021 Кирил Петков: Тежко и горко на някои министри. Това ще са най-тежките 4 години в живота им . 51| 33727 |27.11.2021 Борисов се появи за първи път след изборите и изрева: Такъв терор и сплашване не е имало никога

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads