Реклама / Ads
3| 3503 |08.03.2023 НОВИНИ

По ”Северен поток” газ вече няма, но колко ли руско влияние е текло към Германия?!

.
От Русия отдавна вече не тече газ към Германия. Но все още не се знае колко руско влияние от Кремъл е текло към германската политика по тръбите на газопровода ”Северен поток”. Историята прилича на криминален сюжет, разказва ”Дойче веле”.
 

Данъчен служител открива информации за дарение от Русия в полза на германска фондация в размер на 20 милиона евро. Документите спешно започват да се издирват, но никой не може да ги открие. Оказва се, че служителка ги е отнесла вкъщи и изгорила в камината си. Това, което звучи като сценарий за криминален роман, всъщност се случва през пролетта на 2022 г. в Германия.


Не само това е притеснително. Изгорените документи са от Фондацията за защита на климата и околната среда в провинция Мекленбург-Предна Померания. Именно там завършват двата газопровода "Северен поток" 1 и 2.

 

Фондацията е основана в началото на 2021 година по изрично желание на министър-председателката на провинция Мекленбург-Предна Померания Мануела Швезиг, която е социалдемократка. По това време САЩ вече заплашват със санкции, ако строежът на "Северен поток 2" бъде завършен.


"Тази фондация работи като прикритие", казва пред парламента главният секретар на Християндемократическия съюз Марио Чая. "Вместо да защитават климата, те са имали задачата да осъществят "Северен поток 2" на всяка цена и да избегнат санкции, за да улеснят работата на руската компания".


Тръбопроводът е по-важен от опазването на околната среда


По устав на фондацията е разрешено да извършва търговска дейност, макар че тя се води фондация с идеална цел. В първоначалния вариант на устава се посочва, че фондацията трябва да "участва основно в завършването на "Северен поток 2". В изменения устав това изречение вече не фигурира, но мисията е изпълнена. Фондацията поема строителството на газопровода, като по този начин възлага поръчки и наема 80 дружества като подизпълнители.


Тя закупува и кораба "Blue Ship", който е използван за монтирането на тръбите към дъното на Балтийско море. Освен това са придобити инструменти, превозни средства, колесни товарачи и различни други машини. Обемът на поръчките възлиза на 165 млн. евро.


20 милиона евро от Русия - без условия?


"Фондацията е имала единствената цел да бъде изпълнител на волята на Кремъл и "дългата ръка" на Путин, за да проправя пътя на руския държавен концерн в бизнеса", казва Чая в Бундестага.

 


Такава е позицията и на Либералната партия. "Кой вярва сериозно, че 20 млн. евро са били преведени от "Газпром" на тази фондация, за да се създават ливади с морска трева в Балтийско море? Никой не вярва в това!", казва Хаген Райнхолд, депутат в Бундестага от Мекленбург-Предна Померания. Основният въпрос е какво е очаквал Кремъл срещу тези 20 милиона.


Швезиг под натиск


Министър-председателката Швезиг продължава да твърди, че парите са били предназначени само за нестопанския сектор на фондацията, т.е. за опазване на климата и околната среда. Това обаче никога не е било формулирано писмено, а е било договорено на четири очи между Швезиг и ръководителя на "Северен поток 2" Матиас Варниг.


Самият Варниг е интересна фигура - бивш агент на ЩАЗИ от Източна Германия, който от десетилетия е близък довереник на Путин. Предполага се, че двамата се познават от времето, когато руският президент е бил агент на КГБ в Дрезден. По-късно Варниг се превръща в един от най-влиятелните германски мениджъри в Русия.


До началото на руската война в Украйна министър-председателката Швезиг работи активно за пускането на "Северен поток 2" в експлоатация. Защо до последно се придържа така ревностно към проекта, макар германското правителство междувременно да се беше отказало от него? Дали защото е знаела, че половината от 20-те милиона евро ще влязат в хазната на нейната провинция?


Паника, причинила политически проблеми


Факт е, че след началото на войната в Украйна Мануела Швезиг направи опит възможно най-бързо да се отърве от Фондацията за климата. През март 2022 г. тя обяви, че фондацията ще бъде разпусната, а капиталът ѝ ще бъде дарен на Украйна. До момента обаче това не е станало. Две от причините са съпротивата на борда на директорите на фондацията и фактът, че се води съдебно дело за отмяна на данъка, който е трябвало да платят върху дарението.


Това ни връща към данъчната декларация на фондацията, която остава необработена в продължение на месеци и накрая вече не може да бъде открита. Оказва се, че документът е бил грешно заведен от администрацията. Когато служителката, отговаряща за него, го открила съвсем случайно, тя явно е изпитала страх, че може да ѝ търсят лична отговорност. Затова изпадналата в паника жена изгорила документите. Всичко това обаче има и политически последствия.


"Каминагейт" създава още проблеми


Швезиг твърди, че е научила за изгорените документи едва наскоро от пресата. Марио Чая не вярва на уверенията ѝ. Според него няма как местната министър-председателка да не е знаела какво се случва в администрацията ѝ. Швезиг едва ли ще може така лесно да се отърве от отговорност. Вероятно скоро ще ѝ се наложи да отговаря пред парламентарна анкетна комисия по тези въпроси.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 3402 |07.03.2023 В Иран вече има задържани за опитите за отравяне на ученички . 0| 3161 |07.03.2023 Над 46 хил. са вече жертвите на жестоките трусове в Турция . 12| 4348 |04.03.2023 Великобритания доставя на Украйна двойно повече танкове Challenger 2 от обещаното . 18| 3172 |04.03.2023 Меджидиев: Все повече пари за здраве, а подобрява ли се то?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads