Сезират Лаура Кьовеши за замърсяването на Варненското езеро
Няколко видеоклипа, които показват голямо количество умряла риба, изхвърлена на брега на Варненското езеро, бяха споделени стотици пъти през последните дни в социалните мрежи, пише Свободна Европа.
На сайта на Басейнова дирекция „Черноморски район“ във вторник се появи лаконично прессъобщение, в което се посочва, че при проверка на мястото „са установени единични бройки мъртви малки екземпляри риба“ и че първите данни от взетите водни проби сочат за по-ниско съдържание на кислород във водата само в един район.
В съобщението на Басейнова дирекция се посочва също, че заедно с регионалната инспекция за околната среда и водите (РИОСВ) са проверили и друг сигнал – „за наличие на отходна тръба, изхвърляща отпадни води във Варненското езеро“. Взети са проби. При проверката „не е установено водите да имат специфична миризма“ и да са мътни. В съобщението не се посочва между тези две проверки да има връзка и от текста може да се заключи, че проблемът не е особено значим.
Реалността обаче е по-различна. Един от споделяните в социалните мрежи видеоклипове е този на общинския съветник от „Демократична България“ във Варна Стела Николова. Тя е отишла на мястото, където има изхвърлени на брега риби, във вторник. Пред Свободна Европа тя разказа, че е озадачена, че при проверката са открити „единични бройки“ умряла риба, защото самата тя е видяла „тонове изхвърлена риба“.
Изливането на фекални води във Варненското езеро пък продължава от месеци и вероятно именно то е причината за измирането на рибата във водоема. Община Варна посочва, че е била информирана за аварията, при която 8,34 хил. куб.м фекални води всеки ден се изливат във Варненското езеро още през август 2019 г. Жителите на града обаче доскоро бяха в пълно неведение за този проблем.
Кметът на Варна Иван Портних каза на пресконеренция, че между замърсяването на водата и измирането на рибата връзка няма. "Това, което ще настояваме категорично, е, че в момента констатирането на рибата, която е умряла, е в район далеч от въпросната тръба. Почти е ясно, че не е от тръбата, а има някаква друга причина", каза Портних.
Сателитни снимки обаче показаха, че замърсяването е на голяма площ, а експерти смятат, че то е причина за увеличаването на фитопланктона, което води до измиране на риба.
Моля, подкрепете ни.