"Вчера Комитетът по извънредни ситуации се събра за 15-ти път и ми препоръча да обявя край на извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение. Приех този съвет", заяви Гебрейесус.
Комитетът за извънредни ситуации на СЗО за първи път съобщи, че COVID-19 представлява най-високото ниво на тревога преди повече от три години, на 30 януари 2020 г. Статусът служи за това да се фокусира международното внимание върху заплахата за здравето, както и да се засили сътрудничеството за ваксини и лечения, информира телевизия Евроком.
.
Отмяната му символизира прогреса, който светът е постигнал в тези области, но COVID-19 е тук, за да остане, подчерта шефът на СЗО, дори ако вече не представлява извънредна ситуация.