Сирия и Израел влизат в тайни преговори за сигурност на границата

Тези контакти представляват значим пробив в отношенията между държави, които са на противоположни страни в редица конфликти в Близкия изток, като САЩ насърчават новото ислямистко ръководство в Дамаск да установи отношения с Израел, докато Тел Авив намалява бомбардировките си върху Сирия.
Разговорите надграждат предишни неформални канали чрез посредници, които се водят откакто ислямистките бунтовници от „Хаят Тахрир аш-Шам“ свалиха сирийския лидер Башар Асад през декември, посочиха двама сирийски, двама западни и един регионален разузнавателен източник.
Поради чувствителността на темата източниците са пожели анонимност, тъй като двете страни нямат официални дипломатически отношения и имат дългогодишна история на вражда. Досега подобни директни разговори не са били оповестявани.
Според източниците, от сирийска страна преговорите се водят от старши служител по сигурността Ахмад ал-Далати, който след падането на Асад бе назначен за губернатор на провинция Кунайтра – граничеща с израелската окупирана Голанска височина. По-рано тази седмица той пое и контрола върху сигурността в южната провинция Суейда, където живее друзката общност.
От израелска страна участниците не са официално оповестени, но двама от източниците посочват, че става дума за представители на службите за сигурност. Трима потвърдиха, че няколко кръга от срещи са се провели на място, включително и в територии под израелски контрол.
Министерството на външните работи на Израел и сирийските власти не отговориха веднага на исканията за коментар.
По-рано този месец сирийският временен президент Ахмад ал-Шараа потвърди индиректни разговори с Израел, целящи намаляване на напрежението, което е признание, че Обединените арабски емирства посредничат в такива преговори.
Израел окупира Голанските височини от арабо-израелската война през 1967 г. и разшири територията си след свалянето на Асад през декември, позовавайки се на опасения от екстремистките влияния на новите управляващи в Сирия. Тел Авив също води въздушна кампания, която разруши значителна част от военната инфраструктура на страната, като същевременно лобира в САЩ за поддържането на дезинтегрирана и отслабена Сирия.
В последните седмици обаче бомбардировките и критиките значително намаляха.
На 14 май срещата между тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп и ал-Шараа в Рияд преобърна дългогодишната политика на Вашингтон към Сирия и даде сигнал на израелското дясно правителство да търси разбирателство с новия сирийски лидер.
Регионален разузнавателен източник определи ангажираността на Тръмп с ал-Шараа като ключова стъпка в пренареждането на американската политика, която наруши стратегията на Израел след Асад за експлоатиране на разпадането на Сирия.
Моля, подкрепете ни.





