Скандал! Прокурори и бивши ченгета с лукс кабинети в ДАНС
Не, няма такива неща. Това, което има при нас е във връзка с онази заповед, която е в рамките на звеното по антикорупция. На въпрос, дали в ДАНС влизат прокурори от въпросното звено, той каза: Ми, разбира се. Попитан защо точно там се събират, Георгиев отвърна: Защото няма помещение къде да ги сложим.
Фрог се поинтересува, дали по този начин не се нарушава зоната за сигурност, на което председателят отговори: Те си отговорят на съответните условия. Всичко е съобразено.
Според наши източници, кабинетите се намират на третия или т. нар. „шефски” етаж и напоследък дори са се разширили. Агенти раказват, че стаи за ползване имат още бившият шеф на МВР Цветлин Йовчев и експредседателят на ДАНС Константин Казаков заради договор между ДАНС и Библиотекарския институт, където двамата преподават. Димитър Георгиве отрича това да е вярно.
Преди ден депутатът от ДСБ ген. Атанас Атанасов разкри, че зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, известен с близостта си до политико-олигархичния кръг КОЙ, е привиквал на разпит в ДАНС уволнената съдийка Румяна Ченалова. Той риторично попита какво прави Сарафов там. Оказва се, че не само Сарафов поставя под въпрос с присъствието си в ДАНС конституционното разделение на съдебната от изпълнителната власт. Компания му прави и друг член на въпросното звено - Ваня Стефанова, която до началото на тази година беше зам.-шеф на родното ФБР. Именно в това си качество Стефанова се прочу като човекът, с когото са били съгласувани действията на служителите, работили по скандалната разработка „Червеи”.
По закон тя е била длъжна да контролира и съгласува действията на подчинените си, свързани с тази дейност. Преди да бъде издигната в ДАНС, Ваня Стефанова беше редови обвинител в Софийска градска прокуратура и наблюдаваше разследването по аферата „Костинброд”, което в последствие се провали с гръм и трясък. Колегите й са категорични, че нейната кариера изцяло се дължи на волята на КОЙ заради "Костинброд". Оказва се, че членовете на прокуратурата в антикорупционното звено се държат в пълна тайна. Твърди се, че поне 4-ма почти постоянно пребивават в ДАНС. Това, което най-много притеснява агентите от службата е, че голяма част от оперативни дела се гледат от държавните обвинители и то на най-ранен етап, което по думите им е нарушение на всички правила.
Това предполага и съответното целенасочено вмешателство в работата на агенцията, преди изобщо да се е стигнало до повдигане на обвинения. Явна Инструкция в МВР пък от времето на Цветлин Йовчев задължава ченгетата да информират прокуратурата за всяка получена оперативно интересна информация и то преди още да се е стигнало да разкриване на секретна разработка. Това предопределя тотален контрол и управление върху цялата постъпваща в службите информация от страна на държавното обвинение.
Друг скандален факт също е обвит в мистерия. Става дума за това, че прокуратурата е „покрила” 45 оперативни дела на ГДБОП, водени срещу държавни обвинители и съдии.
Според запознати, въпросните дела били предадени на главния прокурор Сотир Цацаров в момента, в който ГДБОП е минала под шапката на ДАНС. Антимафиотите, водили разработките, не искали събраната „гореща” информация да се разнася из коридорите на двете служби, за да не се злоупотреби с нея. Решили, че най-сигурно ще е да я предадат лично на Цацаров и той да реши какво да прави. От този момент нататък материалите потънали в дън земя. Най-шокиращото за тези, които знаели какво се съдържа в папките е, че магистратите, попаднали във фокуса на ГДБОП, впоследствие били повишени.
Според запознати всички тези материали или част от тях се вадят в даден момент, за да послужат за притискане и рекет. Така например съвсем контролирано в медиите бяха "изпуснати" СРС-та, които уличиха в договорки няколко прокурори на високи позиции – апелативният прокурор на Бургас Емил Христов и окръжният прокурор на Хасково Иван Ванчев. Те били проведени преди избора на Камен Ситнилски за член на ВСС.
Предполага се, че съдебната реформа се спъва отвътре и заради хората, срещу които има данни за корупция и впоследствие попадат в ръцете на главния прокурор.
Моля, подкрепете ни.