Реклама / Ads
2| 2523 |14.12.2024 НОВИНИ

След хаотичното военно положение: Парламентът на Южна Корея гласува импийчмънт на президента

.
Отстраненият южнокорейски държавен глава Юн Сук-йол Източник: БГНЕС
Южнокорейският парламент гласува днес импийчмънт на президента Юн Сук-йол, предадоха Ройтерс и Франс прес.
 

Мярката бе подкрепена при тайния вот от 204 депутати при необходимо квалифицирано мнозинство от 200 гласа в 300-местния еднокамарен парламент.

 

Това означава, че поне 12 народни представители от консервативната партия на държавния глава "Силата на народа" са гласували за неговото отстраняване.

Всички 300 депутати от Националното събрание участваха в гласуването.







Осемдесет и пет депутати гласуваха с "против", трима - с "въздържал се", а осем бюлетини бяха обявени за невалидни, предаде БТА.

 

Десетки хиляди демонстранти са се събрали пред сградата на Националното събрание. Те избухнаха в радост при обявяването на резултатите от гласуването, съобщиха журналисти от АФП, които са на място.

 

Сега Конституционният съд на Южна Корея разполага със срок от 180 дни, за да потвърди отстраняването на 63-годишния Юн Сук-йол от президентския пост.

Изпълняващ длъжността държавен глава междувременно ще бъде премиерът Хан Док-су. 75-годишният Хан, който е независим, напусна партията на Юн след нейното поражение на парламентарните избори през април тази година.

 

Южнокорейският президент консерватор, чиято популярност е ниска, въведе военно положение на 3 декември, за да се сдобие с повече власт, но само няколко часа по-късно еднокамарният парламент, в който либералната Демократическа партия има мнозинство, го принуди да отмени мярката.

 

В събота миналата седмица Националното събрание вече направи опит да отстрани държавния глава. Той обаче се провали, тъй като консервативната партия на Юн "Силата на народа" бойкотира гласуването и така не се събра кворум.

 

По-рано южнокорейските законодатели внесоха законопроект за импийчмънт на президента Юн Сук Йол, който обяви военно положение, а часове по-късно го отмени, предизвиквайки политическа криза в четвъртата по големина икономика в Азия и основен съюзник на САЩ. Какво трябва да знаем за Южна Корея и краткотрайното, но хаотично обявяване на военно положение - четете тук.

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 17| 3134 |14.12.2024 Лена Бориславова не иска защита от Борисов: Сама ще се откажа от имунитета, ГЕРБ да гласуват закони . 5| 13412 |14.12.2024 Проучване: Енергийната система на България може да падне от хибридни заплахи, трябва противодействие . 5| 2671 |14.12.2024 Мартин Табаков: След като се изтеглят от Сирия, логично е руснаците да се насочат към Либия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads