След местните избори: Как да тълкуваме резултатите?
Георги Киряков отбеляза, че не за първи път се иска ново преброяване на гласовете, каквато е заявката на Ваня Григорова.
„Имаше едни частични местни избори, в които пак беше оспорван пред съда резултатът. Доказа се, че има 30% невалидни протоколи, но въпреки това съдът не касира изборите”, припомни той.
Евгений Кънев от своя страна коментира, че за него това е по-скоро начин за продължително отразяване в медиите с нейния лик и нейната цел.
„Четох статистика тази сутрин, че невалидните бюлетини, от които евентуално някои могат да станат валидни, са под 3000. Дори всички невалидни да станат валидни, няма как да бъде обърнат вота. А 80% от гласувалите за Васил Терзиев, са гласували с машини. Тоест не виждам как могат да станат от валидни – невалидни”, посочи икономистът.
Събеседниците обсъдиха и доколко местните избори са повлияли за увеличаване на напрежението вътре в управляващото мнозинство, може ли да се очаква успокояване на обстановката, или напротив, предстоят бюджет, реформа в службите и други конфликтни теми, където престрелките могат да се утежнят.
Политологът Любомир Стефанов изрази мнение, че тези закони са важни и ще има проблеми.
„Бюджетът е обликът на правителството за следващата година. Как ще го направи - ляв, десен, консервативен, прогресивен, е въпрос на преговори. Чувахме последната седмица, особено Борисов и финансовият министър какви коментари си разменяха”, заяви Стефанов. Според него когато започне да се гледа бюджетът, нещата ще станат сериозни. „Следващата година и по-следващата, ако следваме плана на коалицията, са ключови за приемането ни в Еврозоната”, смята той.
„На този фон госпожа Григорова казва, че ще търси разследване на резултатите. 4500 гласа няма как да се анулират.”, допълни експертът.
Моля, подкрепете ни.