ДБ след закриването на спецправосъдието: От днес ще дишаме по-свободно
„Благодаря за подкрепата, благодаря и за дебата. Това е един законопроект, който се обсъжда много бурно и много задълбочено и показахме, че можем да чуваме, да оценяваме критиките и където се цели подобряване на законопроекта - да ги приемем”, заяви министърът на правосъдието Надежда Йорданова.
Според промените в Закона за съдебната власт съдиите ще бъдат преназначени, а висящите дела ще продължат пред същите състави, но в Софийския градски съд, а срещу организирани престъпни групи - в окръжните съдилища по места.
Освен закриването на специализираните съдилища и прокуратури промените в ЗСВ слагат край и на кариерните и финансови бонуси за членове на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС.
„Спекулации, неправилна интерпретация и заблуда са, че усилията ни за съдебна реформа спират тук и че не знаем какво правим. Усилията ни едва сега започват и ние знаем какво правим“, добави министър Йорданова след гласуването.
Тя обяви, че следващите стъпки в съдебната реформа са свързани с изготвянето на механизъм за ефективно разследване и търсене на отговорност на главния прокурор.
Йорданова каза, че към 1 април в българските арести има 30 българи, които повече от 6 месеца са задържани без обвинение, а петима от тях са без предявен обвинителен акт повече от година.
„Харесва ли ни така действаща прокуратура? Харесва ли ви такова законодателство? Работата продължава и аз съм уверена, че съвсем скоро ще дебатираме и други важни задачи“, каза тя.
Народният представител от „Демократична България“ Атанас Славов заяви, че с приемането на закона се слага край на едни инквизиционни структури.
„Убеден съм, че всички ще дишаме по-свободно след днешния ден. Независимо дали някой, управляващ или не, може да бъде подлаган на инквизиция. Нека припомним, че значителна част от делата, които се водят там са разрешения за специални разузнавателни средства и на второ място мерки за процесуална принуда“, коментира той.
Моля, подкрепете ни.