Сметната палата въвежда AI революция в одита на държавата
На откриването присъства и министър-председателят Росен Желязков.
Главчев подчерта, че България е в навечерието на исторически момент – приемането на първия държавен бюджет в евро – и увери, че Сметната палата е напълно подготвена да отговори на новите изисквания.
Прилагането на изкуствения интелект (AI) в одитната дейност е стратегически приоритет за институцията, посочи още Главчев. Той съобщи, че Палатата работи съвместно с Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет по пилотния проект „Одит с изкуствен интелект за Сметната палата“.
Проектът включва разработването на интелигентен AI асистент от последно поколение, който ще подпомага процеса на одит на обществени поръчки. Системата все още се обучава, но скоро ще се превърне в незаменим помощник на одиторите, увери Главчев.
„Вярвам, че това ще се случи по етичен и прозрачен начин, защото всяка иновация в публичния сектор трябва да бъде подчинена на принципите на законност, защита на личните данни и зачитане на човешките права“, подчерта той.
Моля, подкрепете ни.