Социолог: Доверието в кабинета е 20%. Въпросът е може ли такова мнозинство да променя Конституцията
Това заяви пред Българската национална телевизия социологът от "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
На вчерашното заседание на Народното събрание на първо четене минаха промените в Конституцията.
Те бяха подкрепени от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. "Възраждане", БСП и ИТН гласуваха против. Промените бяха първо гласувани на 6 октомври, но тогава не събраха три четвърти от гласовете и процедурата не тръгна по т.нар. “бърза писта”. В проектозакона се предвижда в частта за съдебната власт Висшият съдебен съвет да бъде разделен на два органа – Съдийски съвет и Прокурорски съвет. Другата огромна промяна е свързана в института на главния прокурор.
Предвиждат се още промени по отношение служебните правителства. Вносителите предлагат президентът да може да назначава за служебен министър-председател ръководителите на три от основните институции в страната – председателят на Народното събрание, председателят на Конституционния съд или управителят на БНБ и парламентът да не бъде разпускан, а да продължи работата си.
В текстовете с промените е записано, че Народното събрание избира регулаторите и контролните органи чрез изслушване на кандидатите, ограничаване на броя на последователните мандати. Освен това – със закон може да се предвиди решенията за избор да се приемат с квалифицирано мнозинство.
"Отвъд съдебната реформа, която в България означава да назидаваме прокуратурата, отвъд това да променяме конституцията е една тежка популистка формула, която никой не разбира", допълни той.
"Правителството няма голяма подкрепа и резултатът са всички противоборства, на които ставаме свидетели. Няма как в такава ситуация ние да имаме достатъчно доверие. То стои на една критична граница и не пада под нея - около 20% е доверието към кабинета. Политическото напрежение се пренася в обществото - нараства усещането, че държавата не се движи в правилна посока. Има танц - една крачка напред, две назад", допълни Добромир Живков от "Маркет линкс".
По думите му конституционните промени са голямото изпитание за коалицията и обществото ще се успокои, че основната му задача ще е изпълнена поне до момента, ако те се случат по цивилизован начин.
Моля, подкрепете ни.