Реклама / Ads
1| 3365 |17.05.2023 НОВИНИ

Споразумението за износ на зърно през Черно море се удължава с още два месеца

.
Източник: БГНЕС
Споразумението за износ на зърно през Черно море е удължено с още два месеца, съобщи днес турският президент Реджеп Ердоган, ден преди възможното оттегляне на Русия заради пречки пред износа на руско зърно и торове, съобщава БТА.
 

Ердоган каза това пред представители на своята Партия на справедливостта и развитието (ПСР), след като последният кораб отплава от украинско пристанище по силата на споразумението.

 

Сделката, чийто срок изтичаше утре, осигурява безопасен износ през Черно море на украинско зърно. 

 

На 22 юли 2022 г. в Истанбул беше подписан пакет от документи за доставка на зърно и торове на международния пазар. Първоначално споразуменията бяха сключени за 120 дни, а през ноември миналата година бяха удължени за същия срок. На 18 март тази година Русия обяви удължаването на сделката с 60 дни, като предупреди, че това време ще бъде достатъчно за оценка на изпълнението на меморандума, подписан с ООН.

 

Москва многократно е отбелязвала, че по-нататъшно решение за удължаване на сделката зависи от изпълнението на руската част от споразумението.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3709 |16.07.2023 Зърнената сделка спира да действа от утре. Последният кораб със зърно потегли от Украйна . 2| 4361 |08.07.2023 Зеленски пристигна в Турция. Ердоган: Украйна несъмнено заслужава членство в НАТО /видео/ . 4| 3348 |13.03.2023 Русия удължава ”зърнената сделка” с 60 дни . 4| 3375 |31.10.2022 Турция решена да запази ядрената сделка, въпреки оттеглянето на Русия

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads