Спринтьорка от Беларус отказа да напусне Токио, поиска убежище в Европа
"Няма да се върна в Беларус. Призовавам Олимпийския комитет за помощ. Върху мен се оказва натиск. Принуждават ме да напусна страната без моето съгласие. Така, че моля Международния олимпийски комитет да се намеси ", написа спринтьорката от летище Ханеда.
Тимановска участва в петък в едно от бяганията на 100 метра. Днес трябваше да e на състезанието на 200 метра. Но вчера от ръководството на беларуския отбор влезли в стаята ѝ и наредили да се върне обратно в Минск. На летището обаче спринтьорката потърсила закрила от японската полиция.
От Националния олимпийски комитет на Беларус, който се председателства от сина на президента Лукашенко твърдят, че решението било взето, заради "емоционално-психическото здраве" на състезателката.
"Не знам какво ще се случи. Ако поиска правни съвети, ще ѝ ги дам", каза Томоко Ураки, член на адвокатската колегия в Япония.
По-късно стана ясно, че две европейски страни - Полша и Чехия, са предложили виза за пребиваване на беларуската спринтьорка Кристина Тимановска.
Представител на полското външно министерство обяви в Туитър, че на Тимановска е предложена хуманитарна виза и ако пожелае, тя е свободна да продължи спортната си кариера в Полша.
Чешкият външен министър Якоб Кулханек определи случая като скандален.
"Чехия е готова да помогне. Предлагаме ѝ виза, за да може да дойде на наша територия и чрез нас да поиска международна защита. Посолството ни в Токио също е готово на помощ", написа той в Туитър.
Представители на Международния олимпийски комитет вече са разговаряли със спортистката.
"Тя ни увери, че е щастлива и в безопасност", каза Марк Адамс, говорител на МОК.
От Токио животът на Тимановска може да продължи в Германия или Австрия. Спортистката от Беларус е поискала да живее в една от двете държави.
Situaci kolem běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské považuji za skandální. ČR je připravena pomoci. Po dohodě s @AndrejBabis a @jhamacek jí nabízíme vízum ke vstupu na území, aby se u nás mohla ucházet o mezinárodní ochranu. Naše ambasáda v Tokiu je také připravena pomoci.
— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) August 1, 2021
Моля, подкрепете ни.