Светите братя, които ни дадоха писменост, памет и глас: България почита Кирил и Методий

Константин-Кирил Философ създава глаголицата – азбуката, с която започва голямото пробуждане на един народ. Заедно с брат си Методий те превеждат основните богослужебни книги от гръцки на старобългарски, превръщайки езика на народа в език на вярата, на културата и на книжнината.
В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата – не само заради духовното си дело, но и заради неуморната си борба да защитят правото на славяните да се молят и учат на своя език.
Почитта към тях започва още преди Освобождението – през 1857 г. в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград се отслужва литургия в тяхна чест. Година по-късно, от страниците на Цариградски вестник, будните българи научават, че в Пловдив и други градове вече се чества празникът на Кирил и Методий като ден на училището и просвещението.
През 1863 г. 11 май става официален църковен празник на светите братя, а след Освобождението — и общоучилищен празник на славянските първоучители.
Днес, повече от 11 века след тяхното дело, България все така гордо изписва името им — не само в учебниците и календарите, но и в душата си.
По повод празника в страната ще се проведат множество културни събития, посветени на кирилицата, просвещението и духа на знанието.
Имен ден празнуват всички с името Кирил, Кирилка, Кирчо, Киро, Методи, Методий. Честито!
Моля, подкрепете ни.





