СЗО съветва държавите да се запасят с лекарства за ядрена война
Част от медикаментите предотвратяват и намаляват излагането на радиация, а други са за третиране на лъчева болест. Списъкът се обновява за пръв път от 2007 година и включва множество нови препарати.
"От съществено значение е правителствата да са готови да защитят здравето на населението и да реагират незабавно при извънредни ситуации. Това включва наличието на готови запаси от животоспасяващи лекарства, които ще намалят рисковете и ще лекуват наранявания от радиация", каза д-р Мария Нейра, изпълняващ длъжността помощник генерален директор на СЗО.
СЗО казва, че типичният радиационен резерв трябва да включва:
стабилен йод, за да се намали излагането на щитовидната жлеза на радиоактивен йод;
хелатиращи агенти, които да попречат на някои тежки метали да се натрупат в организма;
цитокини, използвани за смекчаване на увреждането на костния мозък.
лекарства за лечение на повръщане, диария и инфекции.
От организацията дават съвети и при какви условия да става съхраняването на препоръчаните медикаменти.
Излагането на радиация може да увреди ДНК и да причини сърдечно-съдови заболявания или рак. Излагането на високи нива може да доведе до остър радиационен синдром, причиняващ повръщане и гадене и потенциално водещ до смърт.
Много държави все още нямат основните елементи на готовност за радиационни аварии, твърдят от СЗО.
Експертите правят сравнение и на запасите от медикаменти на Канада, Германия, Франция, Обединеното кралство, Япония, Русия и САЩ. Става ясно, че складирането единствено на йодни таблетки е недостатъчно. Именно това обаче е политиката на Канада и Великобритания. Единствено САЩ имат по-голям инвентар от медикаменти за третиране на радиация.
В доклада рискът от ядрена война е споменат само веднъж. Въпреки това той се появява на фона на най-голямата геополитическа конфронтация от началото на XXI век, пише dir.bg.
Моля, подкрепете ни.