Тафров: Голямата новина е началото на политическия процес в Сирия
Тафров поясни, че освен тези два аспекта, ООН има и "два други стълба“ – развитието и околната среда: Тази година имаше много важни развития – през септрември се приеха Целите за устойчиво развитие до 2030 година, а в Париж беше увенчан с успех един друг процес на ООН, свързан с борбата с климатичните промени. Сега всичко предстои да се приложи и именно това е най-трудното.
Франкофонията в ООН е важна, защото събира голям брой страни - 57 са членки, а още десетки други са асоциирани членове-наблюдатели, а това е почти 1/3 от членския състав на организацията, което е важно в много отношения, защото тече активен живот, допълни посланик на България в ООН, който беше единодушно избран за председател на Групата на посланиците франкофони в организацията през декември.
Тарфов обвърза владеенето на френски език с предстоящия избор на генерален секретар на ООН, като изрази надежда замесникът на Бан Ки Мун да е жена от Източна Европа и обясни, че френският едик е един от шестте официални в организацията и един от двата работни езика в секретариата – той е важен език, а що се отнася до генералния секретар, то от него се очаква да може да прочете поне един текст на френски и да разбира.
България изглежда много добре, защото ние сме един силен глас в каузата за защита правата на децата – нашият подход към детската проблематика е именно правозащитен. Страната ни отбеляза значителни успехи през последните година със справянето с наследения въпрос със сиропиталищата – постепенно започваме да ги затваряме, да развиваме системата на приемните семейства и отблезваме успехи, добави Стефан Тафров, който е и заместник-председател на Бюрото на Изпълнителния съвет на УНИЦЕФ.
Моля, подкрепете ни.