Реклама / Ads
7| 6325 |16.02.2014 НОВИНИ

Таня Андреева: През март започва изграждането на „пироговчета”

.
Общопрактикуващите лекари ще имат още година, за да вземат специалност „Обща медицина” и така да запазят практиките си. Това заяви здравният министър д-р Таня Андреева в ефира на bTV. Съществуваше сериозен риск хиляди граждани да останат без достъп до здравеопазване заради големия брой медици, които имат свои практики, без да са взели нужната специализация. И към момента има много медици, които не са приключили обучението си.
 

 

Андреева посочи, че няма да допусне държавата да остане без общопрактикуващи лекари, но в същото време и посочи, че „всеки се възползва от някои вратички в закона, но специалността „Обща медицина” е медицинска специалност и тя трябва да бъде взета”.

Министърът подчерта, че основните приоритети в работата й ще бъдат въвеждането на електронно здравеопазване, реформи в спешната помощ и подготовката на втория стълб за доброволно здравно осигуряване. От думите й стана ясно, че проблемите на здравеопазването у нас са концентрирани основно на две места – в липсата на ефективен контрол и в разрушеното пациентско доверие.

По думите на Андреева, има два основни проблема за работещите в спешната помощ –липсата на възможност за професионална реализация (заради графика, на който им се налага да работят) и ниското заплащане. Здравният министър обяви, че свързването на извънболничната и болничната част от спешната помощ ще позволи на медиците да специализират, а заплатите са вдигнати с 10%.

Андреева изрази надежда, че до края на мандата заплатите в спешната помощ ще са с 50% по-високи.

Андреева коментира и идеята за т.нар „11 малки пироговчета” – регионални центрове за спешна помощ из цялата страна. Тя посочи, че през март започва изграждането им в Плевен, Велико Търново и Бургас, като целта е „да видят хората какво ще стане след 2-3 години, когото равномерно по картата бъдат разпределени тези центрове”.

Д-р Таня Андреева изрази мнението, че най-„елегантният” начин за демонополизиране на здравната каса е създаването на втори стълб за доброволно здравно осигуряване, което да покрива медицинските услуги, които не са включени в задължителния пакет.

Тя подчерта, че никой до момента не е казвал на пациентите, че здравните вноски, които плащат, покриват само определени услуги. Според нея липсата на ефективност в сегашния вид на здравната система е доказателство за това, че концентрирането на целия ресурс не е най-добрата идея.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 45| 5119 |14.02.2014 Президентът чака да се произнесе по Изборния кодекс . 60| 5306 |12.02.2014 Плевнелиев възмутен: Кой каза, че ще има президентски избори с Европейските . 11| 5353 |12.02.2014 Стефан Данаилов се връща на сцената през март . 55| 5579 |08.02.2014 Местан: Станишев президент на ПЕС-е уникално

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads