Учителят Теодосий Теодосиев: Трябва да носим духа като кошница с богатство, за да го предадем
Това каза в предаването "120 минути"по бТВ учителят Теодосий Теодосиев, който заедно с писателя Здравка Евтимова поздравиха всички с празника 24 май и пожелаха на младите да живеят сега, но и да помнят миналото.
"Младостта е лекарство срещу отчаянието. Младостта е възможност да направят това, което ние не сме направили", каза още Теодосиев.
Здравка Евтимова пожела на абитуриентите да се радват и на успехите, и на провалите.
Според нея най-силната дума е "живот".
"Нашата най-голяма задача е да запазим живота и да развием духа", сподели Евтимова.
"Живот, защото е в основата на човешкото съзнание и в основата на Вселената, призвание на всеки човек е да се бори за всяка молекула за всеки атом живот и да го превръща в почтеност и в човещина", каза още Здравка Евтимова.
"Духът е това, по което се различават мислещите от безсловесните, най-големият дар, който човек получава при рождението си и за което няма никаква лична заслуга, дадено е за временно ползване, за да може да добави нещичко", обясни Теодосий Теодосиев.
Двамата коментирака и кризата с коронавируса.
"Това са планирани неща, защото има заинтерсовани от световната икономическа криза. Второто нещо е, че хората малко се самозабравиха, а всичко си има цена. Лесно сиренце има само в капана. Най-тежкият смъртен грях е гордостта, най-тежките престъпления в историята на човечеството са извършени от гордост. Някои хора си мислят, че много знаят. Вярва се, че науката всичко може. Тя може много, но има и много неща, които не може", заяви Теодосий Теодосиев.
"Този период е резултат от милиардите години еволюция. Този вирус еволюира бавно и всеки учен трябва да допринесе за преодоляването на неизвестностите покрай вируса. Човечеството днес е изправено пред поредния урок, който еволюцията ни дава. От нас зависи да бъдем добри ученици. Трябва да стигнем до синтеза от разнопосочните мнения която ще поведе човечеството към едно по-здраво бъдеще", заяви Здравка Евтимова.
Моля, подкрепете ни.