Украйна разруши митовете за "мощната руска армия"
Андреа Беер, ARD. Заглавието е на редакцията на ФрогНюз, предодът - на „Дойче веле“.
Силни ругатни и очевиден страх – тези реакции съпровождат краткото видео, което явно показва атаката на Украйна срещу пристанището в Севастопол на полуостров Крим, окупиран от руснаците. „Огън в Севастопол“ - ужасеният наблюдател не може да скрие изумлението си от експлозиите.
Почти десет години след анексирането на Крим от Русия на полуострова живеят много руснаци и проруски настроени хора. Илюзии в това отношение не бива да има, макар симпатизиращите на Украйна – включително кримските татари – с копнеж да очакват връщането на територията към Украйна, отбелязва журналистът Андрий Шчекун. И добавя, че много от тях сътрудничат на украинската страна - например като събират и предават чувствителна информация.
„Важното е хладилникът да е пълен“
Шчекун е главен редактор на вестник „Кримска светлица“. Пред репортерът на ARD Андреа Беер той обяснява, че преди руската окупация по-голямата част от населението на Крим не се е интересувала прекалено много от политика. „Както се казва, важното беше хладилникът да е пълен.“ Но онези, които са извършили предателство спрямо Украйна, сега имат причини да изпадат в паника, казва журналистът. „Хората започват да изпитват недоверие към руската армия – смятали са я за много силна, а Севастопол все пак беше ударен. Мисля, че това е началото на края.“
По руски данни в средата на септември са били засегнати два руски военни кораба, които се ремонтирали на пристанището в Севастопол. А специалните части на украинската армия обявиха в „Телеграм“, че при атаката са загинали 62 души.
„Обезглавен“ ли е руският Черноморски флот?
Същевременно бе съобщено за смъртта на Виктор Соколов. Командирът на руския Черноморски флот е бил един от 34-та високопоставени руски военни, убити при нападението срещу главната квартира на флота миналия петък.
Русия до момента не е потвърдила това, но пък разпространи видео, което би трябвало да показва Соколов. Не е ясно обаче кога са заснети кадрите. Все пак украинските военни дадоха „заден ход“: техни източници им казали, че Соколов е бил сред жертвите, но информациите трябвало да се изяснят. Пред CNN украинският военен министър Рустем Умеров заяви следното: „Ако той (Соколов - б.а.) е мъртъв, това е добра новина за всички - че ще можем да си възвърнем нашите земи“.
Ударът е бил подготвян дълго
Очевидно в главната квартира на Черноморския флот се е състояла среща, предполага Шчекун. За руснаците Севастопол е повече от мит - „градът на руската слава“ се смята за непревземаем. А руската пропаганда нарича Севастопол също и „славата на руската армия“. Нападението на украинските части срещу Севастопол обаче разруши всички митове за силата и мощта на руската армия и на Севастопол като „перла на Черноморския флот“, казва Шчекун пред ARD.
Киев вероятно е атакувал руския Черноморски флот в Севастопол с ракети "Storm Shadow", доставени от Великобритания. Шчекун е убеден, че нападението несъмнено е било подготвяно внимателно.
Успешният удар срещу главната квартира на Черноморския флот е бил предшестван от специални операции, които са навярно са провеждани в продължение на месеци. Наред с другото бяха превзети сондажните платформи "Бойко" в Черно море, унищожена бе и руската система за противовъздушна отбрана на нос Тарханкут в западната част на Крим. "Украинската армия не е предприела удара просто така - става дума за сериозна работа на професионалисти", посочва Шчекун.
Путин държи на Крим
Ако изобщо потвърди подобен вид атаки, Киев го прави само индиректно. Но за военните наблюдатели в страната е ясно: дроновете и ракетите срещу руската военно-въздушна отбрана, както и нападенията срещу мостове и военни съоръжение като летища, оръжейни складове или транспортни депа целят да прекъснат пътищата за доставки на окупаторите. Така руската армия на полуостров Крим би попаднала в затруднено положение.
Преди руската инвазия през февруари 2022 година само четири процента са смятали връщането на Крим за възможно. Вече не е така. Според актуалните проучвания в контролираните от украинците региони в началото на март почти 55 процента от анкетираните могат да си представят, че Крим би могъл да бъде завладян обратно в близко бъдеще.
Украински Крим?
Учителката по литература Надя Червинска от Киев казва пред германската медия, че само руският президент Путин би могъл да вземе решението за евентуалното изтегляне на войските. За Путин Крим е свещена територия. За това той до последно ще държи на Крим - от това зависи неговото политическо оцеляване.
Журналистът Шчекун също смята, че връщането на окупирания Крим по военен път е станало по-вероятно. Той е активист в т.нар. "Национален съвет на украинците на Крим", чиято цел е да се стигне до демократичен украински Крим.
Моля, подкрепете ни.