Реклама / Ads
4| 85364 |16.05.2025 НОВИНИ

Украинският план на Орбан. Как иска да използва Украйна, за да спечели избори

.
В унгарските градове
Ако човек, който не знае нищо за Унгария, внезапно се окаже по улиците на Будапеща, Дебрецен или който и да е друг унгарски град в наши дни, може да си състави погрешно мнение за това кой е най-популярният политик в тази страна. Не, това изобщо не е за Виктор Орбан.
 

Унгария буквално е покрита с едни и същи плакати, банери и билбордове с образа на Володимир Зеленски на преден план . А зад него, на заден план, са председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и евродепутатът и председател на Европейската народна партия Манфред Вебер. За читателите на „ЕвроПравда“ обаче е очевидно, че това не е знак на уважение към държавата ни или нещо подобно.

 

Тези плакати, листовки и рекламни вестници с лозунга „Няма да им позволим да решават вместо нас“ са част от мащабната кампания на Орбан за генериране на омраза към Украйна сред унгарците. Е, и към Брюксел едновременно.

 

Това не е първият път, когато Будапеща започва публичен мач срещу Украйна, само за да загуби на финала. Историята за това как унгарският премиер „излязъл на кафе“ на срещата на върха на ЕС през декември 2023 г., когато гласували за прехода на Украйна към следващия етап от процеса на присъединяване, се превърна в добре позната класика.

 

Но дипломатите знаят, че е имало още много подобни истории, просто те не са привлекли толкова внимание. Това създаде опасна илюзия, че след изнудване Орбан все пак ще се съгласи.

 

Сега обаче ситуацията е коренно различна.

 

По-малко от година остава до изборите в Унгария, на които залогът за Орбан е изключително висок: за първи път от 2010 г. насам той има всички шансове да загуби властта. Не става въпрос само за позиции и пари: за вътрешния кръг на корумпирания унгарски премиер оставката може да доведе до затворнически присъди или необходимост от бягство от страната.

 

А за нас основният проблем е, че Орбан избра Украйна за основна тема на кампанията си . Атака срещу Украйна и нейното европейско бъдеще, превръщайки я във „враг“, който заплашва съществуването на унгарската държава, е идеята, около която унгарският премиер се опитва да сплоти своя електорат. И това описание не е преувеличение.

 

Тоест, сега не става въпрос за търговията на Орбан с Брюксел, както беше досега.

 

Важен детайл: Орбан трябва да подхранва легендата за „украинска намеса“ в унгарската политика. За съжаление, през последните дни Киев допусна няколко грешки в унгарска посока, давайки на унгарския режим точно това, което иска .

 

И трябва да осъзнаем също, че шансът на Орбан за победа е значителен . Унгарският лидер, страхувайки се от поражение, е готов да премине всички червени линии; По-специално, в момента той подготвя „закон за чуждестранните агенти“ в стил Путин, за да закрие независимите медии в страната. Така че има шанс след година да получим още по-опасен Орбан, за когото митът за „украинската заплаха за Унгария“ ще се превърне в нещо като национална идеология.

 

В момента Украйна и Европа имат само една възможност да принудят Орбан да промени този наратив. Това изисква намесата на Доналд Тръмп, а това не е лесно. Но тази възможност трябва да се използва.

 

Не референдум, а за Украйна

 

Украински и европейски представители многократно са заявявали, че по време на полското председателство, тоест до края на юни 2025 г., Европейският съюз определено ще започне практически преговори за присъединяването на Украйна. Единственият въпрос беше колко клъстера ще бъдат отворени – два или три. Украйна си е поставила за цел да отвори три клъстера - „Основи“, „Вътрешен пазар“ и „Външни отношения“. Общо преговорните глави са разделени на шест клъстера, което означава, че половината от преговорните глави са отворени, а това е много амбициозна цел.

 

Сега източници от „Европейска истина“ са единодушни: шансовете за отваряне на първия клъстер, тоест за практическото начало на преговорите за присъединяване, през тези шест месеца са нулеви. Виктор Орбан не само си постави за цел да блокира започването на преговорите, но и направи всичко възможно, за да гарантира, че просто няма друг избор.

 

Факт е, че за Орбан настоящото полско правителство, което председателства ЕС до края на юни, е един от ключовите му опоненти в рамките на ЕС. Орбан определено няма да даде на Доналд Туск такова постижение като успех в украинската посока.

 

Още в началото на годината, когато намеренията за блокиране на Украйна все още не бяха окончателно определени, Унгария измисли механизъм за забавянето му поне до края на юни. За тази цел Орбан обяви така наречените „национални консултации“ относно Украйна и нейното присъединяване към ЕС. Тези „консултации“ ще продължат до 20 юни. А след това просто няма да остане време за политическо решение и за провеждане на междуправителствена конференция.

 

Друг детайл: Орбан обяви преди около три месеца, че ще продължи да се ръководи от мнението, изразено от гражданите в това проучване. Но дори това не беше сигнал за тревога нито за Брюксел, нито за украинските специалисти, които се грижат за Унгария.

 

Заслужава да се отбележи: няма съмнение, че участниците в унгарската „анкета“ единодушно ще се противопоставят на присъединяването на Украйна към ЕС. Виктор Орбан провежда подобни „национални консултации“ по различни въпроси от 2006 г. насам и всеки път получава над 95% „да“.

 

Процесът е структуриран по такъв начин, че всеки друг резултат е просто невъзможен. Въпросите в тази анкета винаги са формулирани по изключително манипулативен начин и де факто не предвиждат друг отговор освен очаквания от правителството на Орбан (например звучат като „Присъединяването на Украйна към ЕС ще разруши икономиката на Унгария. Подкрепяте ли това?“).

 

Това не е референдум, а кампания, проведена за сметка на правителството.

 

И от правна гледна точка, заключенията му нямат никаква тежест. Ето защо първоначално изглеждаше като поредния PR ход. В края на краищата, това е третият път за три години, в който Унгария провежда подобни „национални консултации“ специално по отношение на Украйна.

 

През 2023 г. Орбан също попита унгарците за присъединяването на Украйна , получи почти единодушно „не“ - и това не му попречи впоследствие да даде зелена светлина на Киев за няколко стъпки в процеса на присъединяване.

 

През 2022 г. „националните консултации“ на Орбан дадоха 97% против налагането на санкции на Русия. Но това не попречи на ЕС да въведе 17 пакета от санкции по време на пълномащабната война; Освен това, четири пъти годишно страните от ЕС трябва да гласуват за удължаването на санкциите като цяло. Всяко от тези решения изискваше единодушие. Тоест, унгарското правителство гласува „за“ или се въздържа няколко десетки пъти, тоест „излезе на кафе“ - въпреки че преди това изнудва колегите си, че ще блокира всичко.

 

И така, защо сега ситуацията е различна?

 

Как Украйна се превръща във „враг“


„Европейска истина“ вече съобщи, че унгарските избори през 2026 г. са специални. За първи път от 2010 г., когато започна непрекъснатият период на управление на Орбан в Унгария, неговата партия Фидес може да загуби власт.

 

В четирите предишни избори Виктор Орбан постигна абсолютна победа и получи конституционно мнозинство, обединявайки избирателите в съпротива срещу враг, или по-скоро противник - не непременно реален такъв.

 

На първите избори социалистите ръководеха правителството преди Орбан. След това, когато обвиняването на предшествениците му вече не беше достатъчно, Орбан изгради кампания около външен враг. Няколко пъти тази роля беше изиграна от Джордж Сорос, няколко пъти от Европейската комисия, а мигрантите (въпреки че не са се стремили да се установят в Унгария) и европейските ценности също бяха обявени за „заплаха за унгарската нация“.

 

Веднъж „врагът“ се промени посред кампания. Това се случи през 2022 г. Кампанията на Орбан тогава започна като антиевропейска и се фокусира върху традиционните унгарски ценности. Но започна пълномащабна война и именно тя пое ролята на основния емоционален спусък. Орбан, с помощта на държавната пропагандна машина, успя да създаде впечатлението сред избирателите, че антиорбановските партии искат да въвлекат унгарската армия във война срещу Русия.

 

Последните седмици доказаха, че Орбан е определил Украйна като свой „враг на 2026 г.“

 

Обновената реторика на Виктор Орбан далеч надхвърля обхвата на „националните консултации“. Министър-председателят на Унгария (и други официални лица след него) постоянно убеждава избирателите си, че всички беди и проблеми, които Унгария има, имат една обща причина: Украйна.

 

Дори икономическата стагнация на Унгария при последното правителство на Орбан се случва единствено защото европейските страни помагат на Украйна - защото, както казват, Брюксел взема тези пари от унгарците.

 

„Чували с пари – между другото, наши пари – се пренасят от Европа в Украйна“, убеди Орбан слушателите си на 2 май в пропагандното предаване „Добро утро, Унгария!“, което премиерът води всеки петък по Радио Кошут, де факто контролирана от правителството радиостанция.

 

И в същата програма Орбан определи европейската интеграция на Украйна като основна екзистенциална заплаха за Унгария .

 

„Трябва да предотвратим това, защото ще доведе Унгария до фалит. Нека бъдем откровени: членството на Украйна в Европейския съюз ще доведе до фалит на унгарската икономика, така че трябва да предотвратим това“, обясни той. Според Орбан, в случай на присъединяване, ЕС ще бъде принуден да натрупа исторически високи дългове, „за да финансира членството на Украйна“. „Този ​​дълг ще ни доведе до фалит, няма да можем да го изплатим. Децата и внуците ни ще бъдат обременени с този дълг. Затова е необходимо сега да се предотврати смъртоносното ниво на дълга в Европа“, добави премиерът.

 

„Алфата и омегата, началото и краят на всичко, най-важният момент е, че не може да се позволи на Украйна да стане член на Европейския съюз.“

 

Фактът, че ключови столици на ЕС, като Берлин и Париж, които осигуряват основните вноски в бюджета на ЕС, не виждат това - Орбан обяснява с това, че други държави се възползват от членството на Украйна, „защото големите им компании вече работят в Украйна“. „И има такива, които ще платят за това - това е Унгария. Ние ще платим за това, ще фалираме“, настоява правителственият глава.

 

Едва ли е необходимо да се доказва колко икономически абсурдни са тези обяснения. Когато обаче се повтарят всеки ден „от всяко желязо“ – все повече унгарци ги приемат за факт.

 

И тъй като Унгария изпитва сериозни икономически проблеми при сегашното правителство на Орбан, много хора са „помърсени“ от неговата реторика.

 

Руският път на Виктор Орбан

 

Изкуственото създаване на „украинска заплаха“, която уж поставя под въпрос оцеляването на унгарската нация като такава (звучи диво и абсурдно, но това е буквалният наратив на правителството), е важен елемент от предизборната стратегия на Орбан, но не е достатъчен.

Вторият му елемент е необходимостта тази „украинска заплаха“ да се свърже с политическите опоненти на Орбан. Унгарският премиер и неговото правителство също систематично се занимават с това.

 

Във всички речи на Орбан, наред със споменаването на Украйна като голямо бедствие, присъства тезата, че унгарската опозиционна партия „Тиса“, както и Европейската народна партия, към която принадлежи „Тиса“, се застъпват за присъединяването на Украйна към ЕС, за помощ на Украйна и т.н. Трудно е да се каже колко ефективно Орбан успява да промотира тази идея, защото самата „Тиса“ и нейният лидер Петер Мадяр се въздържат от изявления за Украйна. А рейтингите на „Тиса“, въпреки цялата пропаганда на режима на Орбан, в момента не падат.

 

Също така, в тази задача Орбан е силно неизгоден от факта, че не е монополизирал напълно медийното поле на Унгария. Страната има един безплатен телевизионен канал (RTL, собственост на люксембургско-германска медийна група) и няколко сравнително мощни, висококачествени интернет портала, включително такива с донорско финансиране.

 

Преди месец в статията „ Орбан без правила “, „Европейска истина“ прогнозира, че ако усилията на Орбан не са успешни, настоящият унгарски режим няма да бъде спрян от никакви червени линии, които са задължителни за държавите от ЕС. Точно това се случва сега.

Наскоро в Унгария се появи нов орган – Службата за защита на суверенитета, на която правителството е възложило задачата да идентифицира организации, които получават финансиране от чужбина. Ако сте си помислили, че това е копие на руския закон „за чуждестранните агенти“, значи не сте мислили така, наистина е така.

 

Може би единствената разлика е поетапният подход. Първоначално Службата за защита на суверенитета трябваше само да идентифицира недостойни организации, но не и да ги наказва, но беше очевидно, че и тази стъпка се подготвя. Сега Будапеща преминава към втората фаза.

 

В сряда вечерта в базата данни на парламента се появи проектозакон „За прозрачност на обществения живот“, който предоставя на тази институция произволни, нерегламентирани правомощия. По същество, ако този закон бъде приет, новият орган ще може да принуди всяка обществена организация или медия да прекрати дейността си, ако се установи, че изпълнява функции за политическо влияние, използвайки чуждестранни ресурси.

 

„Добро утро, Русия“, написа в сряда един от ключовите независими портали Telex .

 

„Тази сутрин се събудихме в Русия“, коментира инициативата Андраш Фекете-Дьор, бивш президент на опозиционната партия Momentum. „Каква е следващата стъпка, господин министър-председател? Да забраните опозиционните партии? Ще вкарате ли опозиционните политици в затвора? Ще стигнете ли още по-далеч?“

 

Значителен брой реномирани унгарски организации публикуваха съвместно изявление, в което се посочва, че Орбан се готви да демонтира остатъците от унгарската демокрация. .

 

Много наблюдатели са съгласни, че законът ще бъде изменен, преди да бъде приет, тъй като в момента е твърде неясен. Стига се до смешното (и тъжно едновременно) – анализът показва, че Орбан предлага да се наказват по-строго онези, които управляват независими медии със средства от западни донори, отколкото онези, които пропагандират нацизма . Но каквито и да са промените, режимът на Орбан със сигурност ще си остави възможност да прочисти медийното поле в критична ситуация.

 

Кой може да „сломи“ Орбан?

 

За Украйна това развитие има няколко много негативни последици.

Дългосрочната заплаха сама по себе си е създаването на вражески образ на Украйна в Унгария. Предвид вече трудната история на връзката, това би могло да има дълготраен токсичен ефект върху нея.

 

Втората, непосредствена заплаха е блокирането на движението на Украйна към ЕС. Тук Орбан е изключително ясен и казва, че целта му е да пресече процеса в зародиш, още преди да са започнали преговорите за присъединяване. И следователно, той ще настоява да запази правото си на вето.

 

„Ако влакчето на ужасите (ходът на преговорите. - ЕП) вече се движи напред с пълна скорост и ако след две или три години стигнем до окончателно решение, ще бъде много трудно. В крайна сметка, спирането на машина, която вече е набрала скорост, е много по-трудно, отколкото да се предотврати набирането на скорост“, обясни той в следващото предаване на предаването „Добро утро, Унгария!“.

 

Но най-опасният вариант е, ако след подобна манипулативна кампания, след като е прекарал цяла година в доказване на унгарското общество, че Украйна е негов враг, Орбан отново спечели изборите. И подобна възможност не може да бъде изключена, предвид готовността на настоящия режим да води политическа битка без правила.

 

В този случай дори Виктор Орбан с неговата пропагандна машина ще се затрудни изключително много да разгърне този наратив. И няма да има нужда от това – защото, ако пропагандата работи, защо да я отменяме?

 

Това по същество би могло да блокира движението на Украйна към ЕС с години, ако не и завинаги – защото ще бъдем принудени да пропуснем други кандидати и политическият „прозорец за разширяване“ ще се затвори.

 

Проблемът е, че сега не бива да се надяваме, че Брюксел ще реши проблема на Орбан, както е било през всички предишни времена.

И не само защото за Орбан това не е въпрос на търговия с Брюксел.

 

По подобен начин Брюксел не е готов да „купи“ допълнителни отстъпки от Орбан сега, както беше преди, когато в замяна на глас в подкрепа на Украйна, правителството на Орбан получи някакви финансови инжекции, деблокиране на средства и т.н. Сега това няма да се случи. Настоящият унгарски режим е „завладял“ буквално всички в ЕС и за да приближи падането му, Европейският съюз няма намерение да прави финансови подаръци на Унгария.

 

Има обаче и друг начин – вероятно единственият, който може да проработи. Минава през Вашингтон.

 

За Орбан един от стълбовете на неговата власт и имидж в Унгария (и в чужбина също) са добрите отношения с Доналд Тръмп. Източници обаче сочат, че нещата между тях не са толкова добри, колкото изглеждат.

 

Наскоро синът на американския президент Доналд Тръмп-младши посети Будапеща. Но всички бяха изненадани, че той отказа да отиде в Министерството на външните работи по покана на министър Петер Сиярто (въпреки че Министерството на външните работи дори започна да събира лоялни журналисти) и проведе само кратка среща със Сиярто в кулоарите на бизнес форум. Кратко и, както се казва, неприятно: Тръмп-младши обясни, че Унгария трябва да промени отношенията си с Китай. Но проблемът на Орбан е, че той определено няма да може да направи тази стъпка. И следователно, той може да е готов да изпълни друга молба, ако такава се появи. И Тръмп има какво да поиска.

 

В края на краищата, Орбан в момента разрушава мирните си усилия по отношение на Украйна (които така или иначе не са особено успешни). И това не е преувеличение.

 

Част от всички мирни планове и идеи, излизащи от Белия дом, е съгласието за присъединяването на Украйна към ЕС. Това е задължително условие за всяко дългосрочно примирие. Но ако Орбан го блокира, тогава за какво можем да говорим?

 

Друг въпрос е как да се предаде тази проста идея лично на Тръмп... Но е възможно. Ако Урсула фон дер Лайен, Еманюел Макрон, Фридрих Мерц и др. дори накратко споменат това в разговорите си с Тръмп, позицията на Тръмп може да се окаже повратна точка.

Да, не е лесно. Но рисковете от това да не го направите са твърде високи.

 

Сергий Сидоренко, Европейска истина

 

Нека припомним и един интересен и позабравен факт от биографията на Виктор Орбан

 

През 1988 г. един млад амбициозен унгарец пише на отличен английски мотивационно писмо, с което иска стипендия за обучение в Оксфорд от фондацията на американски мултимилиардер, роден в Унгария. Младежът отбелязва, че е впечатлен от концепцията за гражданското общество и иска да я изучава по-задълбочено. Молбата му е удовлетворена, той получава стипендия и прекарва няколко месеца в Оксфорд, след което се връща в родината си и прави шеметна политическа кариера, първо като либерал, а след това - като консерватор. Стипендиантът се казва Виктор Орбан, благодетелят милиардер – Джордж Сорос, а фондацията – „Отворено общество“.

 

Днес същият този просител на пари от фондацията на Сорос написал пост в мрежата Х, в който иска от Европейската комисия да бъдат изгонени "агентите на Сорос". И други работи иска, за които става дума по-горе.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 2466 |16.05.2025 Геноцидът над татарите в Крим: Сюргюнлик – част от украинската култура на паметта . 22| 5668 |16.05.2025 Президент срещу валута на интеграция: Радев сезира КС за референдума си за еврото . 17| 7620 |16.05.2025 Бивш министър за "Боташ": Трябва да си невменяем за да подпишеш този договор, паднаха антикорупционерски ризи . 11| 7608 |16.05.2025 Путин изрита командващия парада на 9 май ген. Олег Салюков заради буксуване на фронта

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads