Въпреки отпор на опозицията: Бюджетът на НЗОК мина на първо четене
Предвижда се разходите за здравеопазване до края на 2022 година да бъдат над 6 милиарда лева, което е с над 600 милиона лева повече в сравнение с миналата година. Ще се запази вноската за здравно осигуряване да е 8% от дохода, като работодателите ще продължат да плащат 60% от сумата, а служителите - 40%.
Обсъждането на бюджета на НЗОК не мина без препирни. Според опозицията бюджетът е „копи-пейст“ от ГЕРБ, а според управляващата коалиция е балансиран път към евентуална здравна реформа през юни. Още от самото начало ДПС и ГЕРБ декларираха, че няма да го подкрепят.
„За пореден път ние от ДПС призоваваме да се търси надпартиен консенсус за реформи в здравеопазването“, заяви Джевдет Чакъров, който посочи, че тези реформи не са по-силите даже на едно управляващо мнозинство.
„За нас това е най-логичната, най-правилната и най-възможната ситуация, в която ние да приложим нашите знания и умения и да подобрим здравеопазването в България, разбира се, доколкото е възможно“, репликира Антон Тонев от „Продължаваме промяната“.
Елена Гунчева от „Възраждане“ определи бюджета като „прекалено оптимистичен по отношение на приходите и разочароващ по отношение на разходите“. „Отново за здравеопазване се отделят по-малко пари, отколкото в ЕС, където процентът е над 7 на сто от БВП“, каза тя.
Според д-р Александър Симидчиев от „Демократична България“ най-важното е да се спрат кражбите в сектора:
„Считаме, че проектът за Закон за бюджета на НЗОК е съставен в съответствие с бюджетната рамка при запазване на размера на здравно-осигурителната вноска и така финансовата обезпеченост е гарантирана в най-висока степен“.
Освен Бюджета на НЗОК, днес депутатите обсъждат на първо четене и проектобюджета на Държавното обществено осигуряване. В одобрения от кабинета и ресорните парламентарни комисии бюджет на ДОО се залага осъвременяване на пенсиите с 6,1 на сто от 1 юли. Максималният осигурителен праг се увеличава с 400 лева до 3400 лева от 1 април, въпреки възраженията на част от работодателските организации. Осигуряването за земеделските стопани също се увеличава драстично и се приравнява към минималната работна заплата, която от 1 април трябва да достигне 710 лева. Втората година от майчинството също трябва да е приравнена на тази сума, според проектозакона.
Очаква се утре народните представители да разгледат на първо четене и държавния бюджет за настоящата година.
Моля, подкрепете ни.