Възможно ли е предупреждение за най-известното политическо убийство в света да е дадено от София?

Информатор с името Сергей Черноног твърди, че в София е получил данни за готвеното покушение, месеци преди то се случи.
22 ноември 1963 година, по време на обиколка из Далас, Тексас президентът Кенеди е убит. За покушението е задържан 24-годишният Лий Харви Осуалд.
Според учени досиетата, които Тръмп нареди да бъдат разсекретени, показват, че 35-ият президент на САЩ е бил убит от Лий Харви Осуалд.
„Той е бил заклет марксист, дори след като се разочарова от живота в Съветския съюз, защото не го признават за важна личност, както си е мислел, че ще стане и се връща у дома, той все още нарича себе си марксист. А Кенеди беше известен на широката общественост като заклет противник на комунизма, какъвто беше всеки американски политик по онова време“, обясни съдия Джон Тунхайм.
Съдия Джон Тунхай е председател на Федералния съд в Минесота, той оглавява и създадения съвет за преглед на документите за убийството на Кенеди. Именно Тунхайм и членовете на комисията решават кои документи да останат засекретени.
В последните изсветлени досиета откриваме и българска следа. Информацията е дадена от човек на име Сергей Черноног, който твърди, че е подал сигнал в София за готвеното покушение срещу Джон Кенеди, месеци преди да е извършено. Ключовата информация била потвърдена и от жена на име Бисера Асенова.
„След убийството всички агенти на ЦРУ, които са работили за Съединените щати по целия свят, са били помолени да разговарят с всеки един от своите контакти и да ги попитат дали знаят нещо за Осуалд или за убийството. И така, много имена попаднаха в архивите. Нито един от тях не се е оказал човек, който има реална информация. Но мисля, че ЦРУ се опита да проследи всяка една от тези следи, за да види дали води до нещо. Осуалд никога не е бил в България. Той е прекарал няколко години в Съветския съюз“, обяснява още съдия Джон Тунхай.
Информаторът разказва за срещата си Том Блекшир на летището в София, който е американския вицеконсул в София през 1963 година.
„Това тепърва ще видим дали ще се потвърди от другите документи, интересно че тези съобщения и събития са свързани с едни други събития в България. По това време в България тече процес срещу Иван-Асен Георгиев. Това е един от най-големите шпионски процеси в историята на българската държава и Том Блекшир е връзката на Иван-Асен Георгиев с ЦРУ. Всъщност той го проваля, изпращайки едно шифрирано писмо по пощата и от там българските служби всъщност установяват че Иван-Асен Георгиев е свързан с Том Блекшир. Така че, тепърва за нас, като българи, тази връзка ще е интересна, ако тя присъства във файловете и тепърва ще разберем имало ли е българска Мата Хари, имало ли е замесени българи? По-скоро не в самата конспирация по убийството, а по периферията в контакти с американската служба тогава“, обясни експертът по сигурност и бивш зам.-ректор на Академията на МВР Милен Иванов в ефира на bTV.
Новите досиета могат да добавят нови щрихи в разкриването на убийството на Кенеди, но не се очаква да променят изцяло събитията.
„Тези материали са престояли в службите близо 60, 70 години, тоест има достатъчно време те да бъдат прочистени, дори някъде и да бъдат фалшифицирани. Така че и достоверността на такъв документ вече е относителна“, допълни още Милен Иванов.
Моля, подкрепете ни.





