Владимир Владимиров: Трябва да говорим с РС Македония като съюзник в НАТО
Притеснителни и непрестанно повтарящи се са негативните случки с клубовете. Две държави-членки на НАТО и техните служби могат да седнат и да намерят много бързо решение, разбира се при политическо желание. България трябва да води проактивна политика.
В последните 100 години правителството на Ковачевски и Заев са първите, които строят нови пътища по посока на България. Не всичко е негативно.
"Анализите, които в България си правим за Република Северна Македония, трябва да пречупваме през призмата на геополитиката и международната политика. Тогава ще имаме успехи. Успяхме да анагжираме при т.нар. френско предложение ЕС да бъде гарант и помощник при разговорите между двете държави. Премиерът на РСМ може да каже много неща, но е факт, че ЕС с френското предложение приема аргументите на България", подчерта той.
Владимиров отбеляза, че по-сериозният въпрос при отношенията ни с РСМ се крие в Сърбия и близките ѝ отношения с Русия. "Нашият основен конкурент на Балканския полуостров е Сърбия. Знаем кои са приятелите на Сърбия - най-близката държава на Руската федерация.
Случващото се с българските клубове и техните председатели трябва да се разглежда през тази призма. Сърбия ни държи в разговор с Македония в отминали времена, в които ни е победила. България е силна в 21 век като член на ЕС и НАТО, не е силна в отминалите войни, защото тогава не сме били в подходящата позиция", смята той.
Според него, България трябва да промени посланията си към Македония като потърси разговор, а не конфронтация. "Дипломацията е механизмът, чрез който се отварят врати. На рафта на първата бензиностанция в РСМ ще видите 9 сръбски сладки и само една българска.
Това е съотношението. РСМ е по-голям търговски партньор на България от Руската федерация като обеми на търговията. Проблеми в икономически аспект няма. Трябва да работим в посоката, в която сме силни. Не може да стоим единствено и само в историческия контекст и той да ни разделя и създава проблеми", категоричен бе той.
Моля, подкрепете ни.