Реклама / Ads
0| 6286 |17.03.2022 НОВИНИ

„Втрещеният“ Ясен Тодоров цъфна по ТВ малко след закриването на спецправосъдието на първо четене в Правна комисия

.
Ясен Тодоров Източник: стопкадър, bTV
Само няколко часа след като Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене закриването на спецсъда и спецпрокуратурата, зам.-директорът на Националната следствена служба Ясен Тодоров се появи в ефира на bTV „втрещен“ и „притеснен“.
 

На заседанието вчера само Комисията разглеждала законопроект, внесен от министър-председателя в Народното събрание, предоставяйки решение от 2 март. Тодоров е убеден, че на този ден Министерски съвет не е взимал такова решение, защото в дневния ред не е имало включена такава точка. Също така той се оплака, че на 9-часовото заседание били само гости и техните мнения не се чули.

 

Той разказа, че се бил поразровил в електронната информационна система на МС.

 

„Установих, че МС е единственият колективен орган в България, при който не се гласува дневният ред на заседанията му и председателстващият съвета може да вкарва в заседанието, каквато и да се реши точка по всяко време. Това е абсолютно невъзможно“, хвърли обвинения към Министерски съвет зам.-директорът на Националната следствена служба.

 

Според него решението за закриване на специализираното правосъдие щяло да бъде наложено „абсолютно силово“. По думите му вчерашното решение било взето от Правната комисия „предварително“ и „изказванията и мненията на представителите на органите на съдебната власт са нямали никакво значение“.

 

Тодоров призна, че има проблеми в специализираното правосъдие, но те дошли от „натоварването му с допълнителни ангажименти и най-вече с делата за корупция по високите етажи на властта, които им бяха възложени през 2017 г.“.

 

Иначе борбата с организираната престъпност била на много високо ниво, а резултатите – много добри, не спести хваблите си Тодоров.

 

Що се отнася до посещението на европейският главен прокурор Лаура Кьовеши у нас, той обясни, че тя никога няма да направи политическо изказване и да критикува работата на изпълнителната и на съдебната власт.

 

„Тя каза: „Ще работя с всички, искам да получавам сигнали, нормално е да има сигнали за нарушения, те се проверяват и това се прави от българските делегирани прокурори, които, надявам се, да си вършат добре работата“, посочи още той.

 

По думите му Кьовеши и Иван Гешев си поддържали непрекъснати контакти.

 

Ясен Тодоров намира за странно отношението на българската изпълнителна власт към българската прокуратура.

 

„При встъпването си в длъжност правосъдният министър заяви, че основната й цел е да бъде впрегнат целия държавен инструментариум в борба с прокуратурата и конкретно с главния прокурор. Включително и с финансови инструменти, което стана факт с приемането на Закона за държавния бюджет, където бюджетът на съдебната власт беше орязан с 20 млн. лв. Искаме борба с организираната престъпност и с корупцията по високите етажи на властта, но намаляваме бюджета, които се борят с това нещо и направо ги закриваме“, продължи с критиките зам.-шефът на Националната следствена служба.

 

По думите му целта била някои съдебни производства срещу организирани престъпни групи да приключат с „благоприятен изход“ на обвиняемите и подсъдимите по тях.

 

„Срещу тримата големи в съдебната власт дисциплинарно производство не може да се води. Няма разписани в закона правила каква е процедурата, когато бъде внесено искане за предсрочно отстраняване на тримата големи. Това не е проблем на ВСС“, коментира още Тодоров.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 3357 |13.03.2022 Станислав Тодоров: КЕВР проверява всеки месец основанията на „Булгаргаз“ за промени в цените . 0| 3143 |12.03.2022 Тодоровден е! . 0| 5012 |03.03.2022 Валери Тодоров: Военно положение ще бъде обявено в Русия . 0| 3646 |03.03.2022 Поптодорова: Путин иска да заличи Украйна, той е глобална заплаха

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads