Реклама / Ads
16| 2554 |02.09.2025 НОВИНИ

Вучич между Москва и Пекин: Газ от Путин, инвестиции от Си

.
Източник: БГНЕС
Президентът на Сърбия Александър Вучич използва посещението си в Пекин, за да засили връзките с двете най-влиятелни сили извън Запада – Русия и Китай. На фона на международната изолация на Кремъл, Вучич демонстрира близост с Владимир Путин, като определи сътрудничеството с Русия като „от изключително значение“, особено в сферата на енергетиката.
 

В началото на срещата с руския президент Вучич заяви, че Сърбия разчита на стабилни доставки на газ от Русия и изрази надежда за разширяване на двустранното сътрудничество. Той посочи, че изграждането на нов петролопровод съвместно с Унгария ще улесни по-нататъшната енергийна интеграция с Русия.

 

„За нас енергетиката е стратегически приоритет. Искаме не само да запазим настоящото ниво на сътрудничество, но и да го разширим“, посочи сръбският президент. Той допълни, че Сърбия е отворена за участие на руски компании в големи инфраструктурни проекти, като спомена конкретно РЖД и Росатом.

 

От своя страна, Путин заяви, че Москва уважава „независимата ориентация“ на Белград и е готова да задълбочи икономическите връзки. По думите му, до края на годината ще се проведе нова сесия на Смесения комитет за търговско, икономическо и научно-техническо сътрудничество между двете страни.

 

Разговорите между двамата лидери обхванаха теми като енергийните доставки, общи проекти и цялостното развитие на двустранните отношения.

 

След визитата при Путин, Вучич ще се срещне и с китайския президент Си Дзинпин. Очаква се разговорите да бъдат съсредоточени върху икономическите инвестиции и задълбочаването на стратегическото партньорство между Белград и Пекин.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 6086 |02.09.2025 Учебният ден ще започва по-късно, много училища преминават на една смяна . 1| 2154 |02.09.2025 Новият сезон в парламента: Битки в залата и кадрови решения . 1| 4451 |02.09.2025 Зимбaбвe маха долара, плaниpa дa въвeдe eдиннa вaлyтa . 2| 2157 |02.09.2025 199 км/ч и райски газ: Как Виктор Илиев се вряза в автобус в София

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads