Заблеяло ми агънце събра 70 000 души край манастир
Над 70 000 души дойдоха край манастира да се насладят на позабравените песни, да се повеселят, да обменят ценни мисли за овцевъдството и да похапнат печено агнешко, приготвено по стари български рецепти. Нито вятърът, нито дъждът спряха хората, които очевидно са зажаднели за празници и за добро настроение, напук на кризата и политическото напрежени.
Над 80 групови и индивидуални изпълнители се включиха във фолклорния конкурс. В раздел „Хореография” за обичаите свързани с Гергьовден в категории „Сценичен танцов фолклор” журито присъди първа награда на Фолклорно студио „Пълдин” от гр. Пловдив, а отличието за „Автентичен фолклор” получи групата за автентичен фолклор от с. Тополи, община Варна.
В раздел „Народни инструменти” за надсвирване с типичните за овцевъдството дървени духови музикални инструменти в първа възрастова група от 8 до 14 години първи стана малкия кавалджия Радослав Иванов от Варна. Отново кавалджия от морския град – Дамян Йорданов спечели надсвирването във втора възрастова група от 15 до 20 години. Победителите получиха дипломи и парични награди от по 300 лв.
Съборът се проведе от 24 до 26 май. Край Петропавловския манастир имаше състезания по ръчно стригане и доене на овце, по обезкостявне на агнета, изложби на българско овчарско и каракачанско куче, състезания по теглене на товари от най-добрите коне тежковози на България, аукциони на племенни животни, зона със занаяти, мини мандри и др. Истинско шоу спретна Ути Бъчваров, който сготви и раздаде 3 000 порции курбан чорба.
Последния ден на събитието, организирано от Националната асоциация за развъждане на Синтетична популация Българска млечна (НАРСПБМ), завърши с хороводна програма с оркестър „Канарите”. Народът отпусна духата и се весели от сърце.
Моля, подкрепете ни.