Мая Стоицева, представител на родителите на деца с увреждания коментира, че вече имаме един закон на масата, другия е внесен, третия е в много напреднала фаза, съобщава  БНТ. В законопроекта са съгласувани вече увеличението на месечната финансова подкрепа, задължителната индивидуална оценка на потребностите и достъпната среда.

Текстът, който защитава хората с увреждания от уволнение е едно от намеренията, разписано в проекта, което отпада. Но вместо него в рамките на закона са предвидени проекти, които да стимулират интеграцията им в работна среда. Работодателите, които направят работните места достъпни за всички, ще могат да кандидатстват за финансиране.  Така хората с тежки увреждания вече ще имат необходимата база, в която да бъдат интегрирани, в трудова среда да имат икономическа активност, смята Адриана Стоименова от Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.

Финансирането, според законопроекта, няма да зависи само от експертизата на ТЕЛК. Тежестта в пресмятането му ще зависи от индивидуална оценка. А тя ще се поставя от отделен държавен орган, създаден за тази цел.

Мая Стоицева се обърна към участниците в Националния съвет за интеграция на хората с увреждания с думите: „Тук сме... работете“. Тя обяви, че ще „продължават да дишат във врата на управляващите, за да могат нещата да се случват.“ 

Следващата седмица законопректът ще бъде разгледан в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а от там продължава пътя си към Министерския съвет и Народното събрание.

Омбудсманът Мая Манолова обяви, че законопроектът не е идеален, но е крачка напред, а социалният министър Бисер Петков отбеляза, че законопроект има подкрепата на организациите на хората с увреждания.