Ахундова за Фрог: Лица от ляво и дясно ще са новите кредитни милионери
Оригиналите на кредитните досиета на тези инвестиционни компании /дружества със специална цел/ са били иззети при претърсване и обиск на офис-сграда на КТБ /Определение на СГС от 13.06.2014 г., Наказателно отделение, 9 състав, по Частна наказателно дело № 2579/2014/ .
Самото определение включва тридесет дружества, чиито кредитни досиета са иззети, а голяма част от тях се споменават в доклада на временната парламентарна комисия. Те са само част от прословутите 117 дружества с „изчезналите им досиета, оригинални договори за кредит или липсваща документация”, посочени в отчета на първата десетдневна проверка на консултантските фирми и тиражирани впоследствие във всички доклади и решения на квесторите и УС на БНБ, вкл. и в решението за отнемането на лиценза на КТБ за банкова дейност.
В тази връзка следва да се спомене, че всички документи в едно кредитно досие са възстановими, но не и оригиналният договор за кредит. Така че, вероятно, по-голямата част от тези фирми не притежават документ за взет от КТБ кредит, което безкрайно облекчава сценаристите на грабежа на КТБ в обясненията им защо банката е пирамида.
Прословуто проповядваната кражба за 4 милиарда не е никаква кражба, а субективните прогнози на консултантите каква част от кредитите биха могли да не бъдат изплатени в бъдеще време. Фактически при разнищването на целия казус, в т.ч. и по съдебните процедури във ВАС, СГС и САС, умишлено се избягва или не се допуска най-важното – извършването на независим професионален одит на пасивите и активите на банката. Само след такъв документ, при това извършен въз основа на професионалните счетоводни стандарти, а не на основата на измислени методики без правилник за приложение, които евентуално страните от ЕС след ратификация биха приложили, ЕС, бихме могли да получим отговор на въпроса капиталов или ликвиден ли е бил проблемът на КТБ и законосъобразно ли е бил отнет банковият й лиценз. Но по тези съществени въпроси в доклада на комисията на Атанасова също няма и дума. Всичко е изкривено в него, тъй като не е направен одит и експертиза на банката за 2014 г., посочва Ахундова.
С две думи четири милиарда са „умните” очаквания на още „по -умните” квестори за неплащане на кредити от кредитополучателите в бъдеще време. „Умните” обезценки по консултантските договори на "Делойт България", "Ърнест енд Янг" и „АфА” са възприети от квесторите – хора без необходимия професионализъм и квалификация и под натиска на БНБ са влезли в някакъв баланс към 30.09.2014 г. без гаранции за надеждност и достоверност на посочените данни.
Тенденциозно се прави алюзия към кредитните милионери от края на 90-те години. Дали ще има кредитни милионери след приключването на казуса КТБ ще стане ясно след много години, когато станат известни кредитополучателите, които в крайна сметка след процедури по несъстоятелност и т.н., не успеят да изплатят кредитите си. Във всеки случай те ще са сред фирмите „отляво, и отдясно, и съратниците им” /по думите на Искров, които не само присвоиха активи за над 1 млрд. лв. към настоящия момент, но и ако им останат непокрити с цесии и нови банкови заеми от други банки задължения кредити от КТБ няма да ги платят, защото вече фирмите им - кредитополучатели от КТБ, по няколко пъти са превъртели собствеността над дяловете и акциите на тези фирми. В този контекст зная кой ще стане кредитен милионер от разграбването на КТБ – това са предимно фирми от кръга на ДПС и ГЕРБ. Такива са например, фирмите „Водстрой 98”, "Евробилд 2003”, "Петрол Холдинг" и много други, които с цесии са разчистили задълженията си към КТБ, взели са срещу тези цесии нови кредити от други банки, предимно ПИБ и ББР срещу залози от трети и четвърти ред. Ако случайно се намери принципен синдик, който анулира всички цесии, тъй като датата на неплатежоспособност на КТБ е определена на 20 юни 2014 г., ако се намери честен съдия, който да анулира всички сделки, свързани с учредяването на залози, анулирането на договори за прехвърляне на акции и дялове, тогава тогава всичко става изискуемо – и задълженията към ПИБ, вероятно кредитите, взети от другите банки при липса на обезпечение, тъй като ще се предяви иск към всички особени залози и извършени операции. Ако приемем условно, че съдът анулира всички предишни договори, тогава лицата, свързани с „Петрол холдинг” и „Литекс”, с „Водстрой 98” , с всичките държавни дружества, получили кредити без обезпечения от КТБ вероятно под политически натиск, трябва да платят на КТБ милионите, взети от нея, след това същите и по-големи суми, получени от ПИБ и ББР. Ако тези лица не платят задълженията си към фалиралата и работещите банки, те също могат да изпаднат в аналогично на КТБ положение. Това е начинът някой да се превърне в кредитен милионер.
Така описаните проблеми и многото условности /ако стане това, ако се вземе такова решение.../ и самият факт на ликвидирането на системна банка като КТБ, е не само предателство към държавата, но и път към нейното закриване. Държавата ще се даде на концесия я за бази, я за газопроводи и за пътища, предрича Ахундова.
Политиците работиха за фалирането на КТБ. Затова една експертиза на банката за тях ще бъде абсолютно пагубна. ЕК, на която гледахме като на наш спасител, в доклада си е направила просто превод на квесторския доклад. Не е чудно това, та нали се целуваме с Юнкер!, посочва Ахундова.
Моля, подкрепете ни.