Жан-Мишел Жар открива нов фестивал на остров Сардиния
Кинозвездата Клаудия Кардинале, която е посланик на добра воля на „Юнеско”, ще е водеща на фестивала. На него ще бъде отправен призив за насърчаване на устойчивото развитие в областта на околната среда.
Безспорната звезда на фестивала Жан-Мишел Жар, считан за бащата на електронната музика, ще изнесе зрелищен спектакъл, придружен с лазерни ефекти и фойерверки. Така той спира дъха на милионите си почитатели вече повече от 35 години. Роден е преди 59 години в Лион, Франция, в семейството на Морис Жар - известен композитор на филмова музика. Още като дете Жан-Мишел свири на пиано и класическа китара. В тиинейджърските си години сформира групата „Mystere IV” и започва да експериментира с магнетофонни ленти, радио- и други електронни устройства. Първото си самостоятелно произведение „La Cag” издава през 1972 г., а през 1977 г. зашеметява цял свят с един от най-известните си албуми – ,,Кислород”. Разкошният, омайващ и мелодичен звук превръща "Кислород" в най-важния и влиятелен електронен албум за всички времена. Следват поредица експерименти, с които печели завинаги сърцата на многобройните си почитатели.
През 1983 г. издава албума „Музика за супермаркети”, с който изразява отвращението и презрението си към музикалния бизнес. Унищожава всички свои записи и позволява само на една радиостанция да ги излъчва. Затаили дъх, многобройните му фенове го записват на магнетофонна лента с единственото желание да го чуят отново и отново. Всичко това събужда подозрението, че е дошъл краят на кариерата му, което обаче е само привидно.
През 1986г. е поканен да изнесе концерт за НАСА послучай 25 г. от основаването й. Очаквало се да бъде записано първото музикално произведение в космоса за албума „Rendez-Vous” на борда на совалката „Чаленджър”. За нещастие „Чаленджър” катастрофира, а албумът е преименуван и посветен на седемте загинали астронавти. Грандиозният концерт с ефектни лазерни и фотографски проекции върху сгради, изнесен от Жар, влиза в „Книгата за рекорди на Гинес” заради огромната публика от милион и половина зрители. През 1990 г. Жан-Мишел Жар счупва собствения си рекорд по посещаемост с изнесения в Париж концерт – два милиона и половина души. В началото на 90-те той се потопява в звуците на зараждащия се техно саунд и преработва стари парчета с ново електронно звучене в „Хронология”. Търсенето и експериментирането в музиката след това го отвеждат в сходен електронен стил – транса. През 2000 г. издава „Метаморфозис” - първият му албум с пълно присъствие на вокали. Според критиците и почитателите, „Метаморфозис” е един от най-неуспешните албуми на Жан-Мишел Жар.
Той озвучава филми и пише музика за тях, изнесъл е 24 мегаконцерта. Награждаван е с над 20 приза, чупи два пъти световни рекорди по продажба на билети и грандиозност на спектакли със светлинни и звукови ефекти. До 2005 г. продава 72 милиона копия на албуми и сингли. В негова чест астероид е кръстен Жан-Мишел Жар. frognews.bg
Моля, подкрепете ни.